Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Va rog sa ma ajutati !
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!
Am si eu o problema cu catelusa mea ,am cautat raspunsuri pe google dar din pacate nu am gasit nimic,daca ma puteti ajuta cu ceva as fi recunoscator.De aproximativ 3 saptamani am observat ca are o buba in limba ,initial am crezut ca si-a muscat limba si ii va trece dar nici pana astazi nu i-a trecut.Buba este patrunsa in interiorul limbii si se vede si la suprafata limbii ca o ciuperca rotunda.
Orice sfat ar fii bun daca aveti cunostinta in cauza,daca nu o sa apelez la veterinar.Multumesc
Va trebui sa mergi la veterinar oricum! Poate fi o afta , un herpes, o excrescenta provocata de o rana mai veche. La cabinet se pot face niste investigatii care sa determine natura structurii respective si daca e necesar un tratament.
Sanatate catelusei tale!
http://i42.tinypic.com/14j6o1v.jpg (aceasta e poza cu "buba"),daca ti se pare cunoscuta te rog sa ma informezi cu ce stii.Mersi!
Pare a fi o inflamatie provocata mecanic, dar mi se pare in acelasi timp, ca limba are o incarcare ce trimite la ipoteza unei candidoze bucale. Asadar, fuguta la veterinar!
Vreau doar sa-mi mai spui daca se poate agrava prea rau incat sa suporte consecinte grave,deoarece eu abia peste o saptamana cel mult 2 pot ajunge la veterinar cu ea..

Si mai mi-a zis cineva ca in poza dintii par a fii putin ne la locul lor si s-ar putea sa-si muste limba frecvent ,observi ceva de genul,sau exista posibilitatea asta,ca ai spus ca poate fi provocata mecanic ,la asta te-ai referit?Mersi
Da, e perfect posibil sa se fi muscat singura si cum ranile si inflamatiile asociate trec destul de greu la limba din cauza mediului umed, rezulta ca ar trebui un antiinflamator injectabil. Oricum dintii par ok, sunt foarte curati, nu au tartru semn ca e destul de tanara catelusa! happy
Intr-adevar, catelusa are doar 8 luni si este din rasa Rotweiller.Iti multumesc pentru informatii.
URL de referinţă