Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Candida gat
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Salut, am 17 ani, fumez de 4 5 ani ( si cate o tigara fumam la 11 ani cam asa,dar nu fumez fregvent decat de la 12-13 ani. In urma unor analize medicale am fost diagnosticat cu Candida in gat. Candida este practic cancer? Se poate trata? Ce ar trebui sa fac? Risc multe? Multumesc,anticipat
Candida este o ciuperca. Medicul ORL-ist la care ai fost nu ti-a prescris un tratament?? In mod normal, trebuia facuta o antiobiograma a secretiei recoltate si vazut la ce anume e sensibila ciuperca pentru ca de ceva vreme a capatat o rezistenta la anumite antibiotice. Mergi deci la doctor pentru o reteta, un tratament. Incearca sa eviti dulciurile concentrate, produsele lactate, si painea alba, mai ales seara. Foloseste ceai de salvie pentru clatitul gurii si gargara si mananca frecvent fructe intre mese.

P.S. Renunta la fumat, daca vrei sa scapi cu-adevarat de un obicei care chiar este cancerigen! happy
Dar....din cate am inteles antibioticele fac ciuperca mai mare si afecteaza negativ ciuperca,nu fac bine.. ( nu am luat antibiotice)
Sunt antibiotice cu actiune antifungica (levorina si nistatina) si o gramada de alte antifungice locale derivati de imidazol. Tratamentul eficient al candidozei bucale presupune o terapie locala si una sistemica. Daca violetul de gentiana nu rezolva problema (se ia fara reteta de la farmacie) atunci mergi la medic pentru un tratament mai complex, deoarece candidoza orofaringiana se poate extinde intern.
URL de referinţă