Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: cancer san
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna. Am 42 ani, m-a operat in luna mai 2013 de cancer la san ( mastectomie radicala dreapta modificata tip Madden - 18 ganglioni excizati), diagnostic de carcinom ductal si intraductal cu invazia tesutului gras peritumoral. In urma analizei imunohistochimice am fost incadrata laT1N0Mx. ER50% (70%), PR 50%(70%), HER2 Negativ, Ki67 - pozitiv 5%. Medicul oncolog mi-a prescris Tamoxifen si Zolatex ( o injectie la interval de o luna). Mai am putin si fac 6 luni de la operatie, iar pe biletul de trimitere pentru analizele necesare la intervalul de sase luni mi-a fost trecut diagnosticul de tumora maligna san, fara precizare. M-am speriat...nu stiu ce inseamna, Daca ma puteti ajuta, va raman recunoscatoare. Si inca ceva.Pe raportul de analize medicale efectuat in timpul operatiei am trecute doua valori: M=8200/3 si M=8211/3. Sunt valori care indica metastaze? Nu inteleg. Va multumesc pentru ajutor
Miriam, trebuie sa fii calma si sa gandesti pozitiv. Diagnosticul trecut pe recomandarea de analize este cel vechi, fireste, de dinainte de operatie, tumoarea maligna fiind acel carcinom depistat si operat. Fa analizele recomandate, discuta cu medicul care te-a operat daca mai ai nelamuriri si te-asteptam pe forum cu vesti noi, fara indoiala, bune! happy
Multa sanatate!
Multumesc.... vestile bune sunt legate de faptul ca ma simt foarte bine, operatia s-a vindecat, muncesc, fac in fiecare zi 6 km si am o stare psihica foarte buna. Din pacate, insa, comunicarea cu medicul oncolog este un pic deficitara.... nu reusesc sa scot prea multe informatii de la dumnealui. De aici nedumeririle mele happy
Ma bucur sa aud asta! Faci foarte bine. Un tonus psihic bun este esential dupa o astfel de operatie si demonstreaza ca greul a trecut si ai revenit la o viata normala.
Multa sanatate!
Miriam, nu ai posibilitatea sa schimbi oncologul sau macar sa ceri parerea altui medic? Incearca sa mergi intr-un centru universitar...B. Cj,Tm,Is...unde ti-ar veni mai aproape?
Constanta. Multumesc pentru interes happy M-am inscris si aici la un alt medic oncolog, pentru a beneficia mai usor de concediile medicale, dar cred ca este un defect profesional... comunica destul de putin. Am incredere in tratamentul prescris, mai ales ca la prima vedere pare un stadiu incipient - Gr I - dar, ca fiecare, ma lovesc de necunoscutele din buletinele de analize. Multumesc inca o data!
Buna ziua. Revin catre dumneavoastra cu diagnosticul Epiteliom bazocelular pigmentar torace anterior, depistat in urma unui control de rutina.
Recomandare: excizie chirurgicala cu margine laterala 0.8-1cm si in profunzime pana in tesut grasos. Va rog sa imi spuneti daca exista riscuri in cazul operatiei, avand in vedere istoricul meu si tratamentul pe care il iau in prezent. Va multumesc.
Miriam, acest lucru ti-l poate spune doar medicul dermatolog care ti-a pus acest diagnostic. Daca el spune ca interventia este sigura trebuie sa ai incredere in ceea ce-ti spune. Daca nu ai incredere cere o a doua opinie la alt medic dermatolog care iti poate spune daca e cazul exciziei sau nu, in functie de modul cum arata la dermatoscop si de modul cum a evoluat.
Sanatate
URL de referinţă