Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Neoplasm coarda vocala stanga
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua! In ianuarie 2013, tatal meu, in varsta de 58 de ani, a fost operat pe coarda vocala stanga. Pe biletul de externare, dupa operatie scria :
DIAGOSTIC PRINCIPAL (DRG Cod 1 ): C32, 0 Tumora maligna glota
DIAGNOSTICE SECUNDARE :
1. Ganglioni limfatici mariti localizati
2, Disfonie
3. Hipertensiunea esentiala ( primara )
4. Hipercolesterolemie esentiala
DIAGNOSTICE FORMULARE LIBERA : Neoplasm coarda vocala STANGA cu extensie in comisura anterioara op. Adenopatii latero-cervicala stanga. Disfonie. HTA. Hipercolesterolomie
STARE LA EXTERNARE : ameliorata
Dupa operatie, la ceva timp a facut si Radioterapie, a mers iar la control i s-a spus sa faca si un computer tomograf ca doar asa ii pot spune exact daca totul este bine, ca la examen fizic totul arata foarte bine.
Rezultatul Computerului Tomograf arata astfel :
Investigatie efectuata : CT regiune gat nativ si cu substanta de contrast
Rezultatul investigatiei : la nivelul cirzii vocale DREPTE se evidentiazao imagine nodulara cu diametre de 16/7mm omogena, nedelimitata, procidenta in lumen extinsa anterior la nivelul comisurii, tangenta anterolateral la cartilajul tiroidian. Cranial e aceasta mucoasa faringiana este ingrosata circumferential neregulat difuz delimitata, lumenul excentric si neregulat conturat. Hipertrofia bilaterala simetrica a amigdalelor palatine. Cateva imagini ganglionare infracentimetrice fara caractere patologice evidentiabile in grupele lateracervicale superficiala. Vasele cervicale evidentiabile au traiect si calibru in limitele normale.
CONCLUZII : aspect sugestiv de recidiva tumorala la nivelul corzii vocale DREPTE.

Va rog sa imi spuneti ce presupune acest rezultat, la ce anume trebuie sa ne asteptam ?
Multumesc!
Probabil va fi necesara o noua operatie pentru inlaturarea tumorii nou aparute. Nu ati discutat cu chirurgul care l-a operat prima data?
Inca nu am vorbit,saptamana viitoare va merge la control..noi abia am primit rezultatele CT-ului si cand am vazut rezultatul ne-am speiat..nu ne asteptam..totul a decurs foarte bn de la operatie si acum...
Sa nu puneti totusi rau inainte. Mai trebuie facute investigatii, markeri tumorali, o biopsie. Abia dupa aceste rezultate medicul se poate pronunta asupra conduitei terapeutice ce trebuie urmata.
Sanatate tatalui Dvs.
URL de referinţă