Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Degenerescenta multisistemica (atrofie cerebeloasa)
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna! Tatal meu, in varsta de 54 de ani, a fost diagnosticat in urma cu 1 an si jumatate cu boala "Atrofie cerebeloasa", avand urmatoarele simptome: imposibilitatea de a scrie, dificultate la vorbire, tulburari majore de echilibru si de coordonare a miscarilor de fina precizie, dificultate la deglutitie, si in un ele pozitii, un tremor al mainii drepte. Am consultat 4 medici de specialitate, i s-au facut 3 RMN-uri, CT, EMG (electromiografie pt a inregistra activitatea electrica a muschilor). La toate aceste investigatii paraclinice, s-a constatat cu certitudine ca este vorba de atrofie cerebeloasa.EMG-ul i s-a facut avand in vederea depistarea bolii numita SLA (sceroza laterala amiotrofica), insa, s-a dovedit a fi negativ. Medicii ne-au asigurat ca este o boala foarte rara, cu etiologie necunoscuta, cu evolutie rapida, fara a exista un tratament pt aceasta boala. M-ar interesa sa aflu si alte pareri, daca cineva s-a confruntat cu aceasta problema si ce se mai poate face in acest caz. Astept un raspuns! Va multumesc!
Imi pare rau de suferinta cu care se confrunta tatal tau, mai ales ca este inca destul de tanar. Poate ca procesul degenerativ nu a afectat o zona prea mare si in acest caz exista posibilitatea unor tratamente neconventionale de refacere a vascularizatiei. Citeste informatiile de la adresa de mai jos. Cat timp exista o speranta eu zic ca trebuie incercata si o astfel de abordare terapeutica.

http://www.pirasan.ro/noutati/atrofia_cerebrala.html

Multa sanatate tatalui tau!
buna cristina,

imi pare rau sa aud de cele intamplate cu tatall tau.
iti pot spune ca si tatal meu a fost diagnisticat in 2005 cu aceesi boala: atrofie cerebeloasa degenerativa, cu evolutie rapida.prima data la fundeni i s a zis ca boala e mostenita pe linie paterna, apoi la alt spital i s-a zis ca nu e sigura sursa bolii.la tg mures la fel, nu stiu de ce are aceasta boala.ei au incercat dincolo de acest diagnostic sa afle cauza cumva.insa nu e o cauza de fapt.s-a intamplat, e o boala rara........m-am intrebat de multe ori, de ce familia noastra???
pe linie de tratament i-au dat in general pastile pentru circulatie cerebrala si oxigenarea creierului.apoi noi l-am dus si la recuperare prin sport pasiv si masaje.de asemenea 1 an a facut si refexoterapie( venea cineva acasa) si i-a fost putin mai bine o perioada. in bucuresti exista spitalul de boli cardiovascure( berceni) iar dnul prof dr neurolog, popa ,seful institutului , daca reusiti sa mergeti la dasnsul , cred ca va poate spune exact ce mai e de facut.
in rest trebuie sa fie pozitiv,cat poate.
am citit la un moment dat si de celulele STEM ca ar face bine in cazul acestei boli: http://www.binefacere.ro/tag/atrofie-cerebeloasa/
dincolo de gravitatea cazului prezentat, cu cele 2 surori, ma gandesc ca e totusi o speranta. poate chiar si in romania.
daca vrei sa mai vorbim, imi poti lasa mail-ul tauhappy
capul sushappy
buna,
imi cer scuze ca iti raspund la mesaj cu intarziere....iti las mail-ul meu ca sa mai putem comunica, daca esti de acord. m-ar interesa cum a evoluat boala tatalui tau ca sa stiu la ce sa ma astept. cum trebuie sa procedez sa ajung la dl. dr. Popa? ai o adresa de contact? multumesc.
mail: cristina_kcris@yahoo.com
URL de referinţă