Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Concentratie trombocite sange
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Am o curiozitate - este posibil sa cresc pe cale naturala concentratia de trombocite din sange?
Acest lucru imi este necesar deoarece mi se vor efectua o serie de injectii cu plasma bogata in trombocite (o procedura la moda mai ales in strainatate). Practic, cu cat concentratia de tromobocite injectata va fi mai mare, cu atat rata de succes a procedurii ar trebui sa fie mai ridicata.
Pt aceasta se va folosi o centrifuga performanta, care ar trebui sa asigure o concentratie suficient de mare.
Ma gandesc ca va fi importanta si concentratia naturala de trombocite din sange, de la care se pleaca - deocamdata am 300 mii.

M-ar ajuta mult raspunsul dumneavoastra, intrucat de la hematolog nu am reusit sa aflu niciun raspuns concludent in directia aceasta. Pe internet in schimb, am gasit o legatura intre dieta si concentratia de trombocite - b6, b9, omega 3,6,9, vit c, antioxidanti, o planta ashwagandha - ar trebui sa o creasca.

Va multumesc frumos!
Sincer nu inteleg de ce vrei sa cresti numarul de trombocite cand deja cele 300 de mii/mm cub se situeaza la limita de sus a valorilor normale. Care este scopul injectiilor cu plasma de care aminteai, daca nu sunt indiscret?!
PRP este o posibila solutie regenerativa pt tratarea unor afectiunil ortopedice - articulatii, discuri, etc.
Din pacate studiile clinice pt aceasta procedura nu sunt concludente inca, multe variabile fiind inca necunoscute, iar concentratia de plachete din sange ar putea fi direct legata de concentratia finala din solutia injectata.
URL de referinţă