Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: dieta ingrasare/pofta de mancare
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!Apelez si eu la ajutorul vostru big grin. Spuneti-mi va rog cum as putea sa ma ingras putin.Am 1,60 m si 43 kg iar orice as manca nu se depune pe mine(adevarul e ca nu pot sa mananc f mult).Am fost la mai multi medici:la endocrinolog si gastroenterolog cand am fost mi s-a spus ca sunt in regula iar cel de familie mi-a zis sa iau vitamine.Analizele de sange au iesit ok de cate ori le-am facut,la ecografia abdominala nu a aparut nimic special in afara faptului ca am un colecist cudat.Am aceasta problema de vreo 2 ani,timp in care am incercat sa iau pastile din complexul B,am luat Tonotil,Peritol(in urma tratamentului cu Peritol am pus ceva pe mine dar a trebuit sa renunt la el pentru ca nu puteam face nimic toata ziua,imi dadea o stare de somnolenta si nu puteam sa am activitati din punct de vedere intelectual-pe vremea aceea aveam de dat bacul).Pana acum nu i-am dat prea mare importanta insa duminica noapte si ieri de dimineata mi-a fost rau,imi scazuse tensiunea la 8 cu 6 iar medicul a zis ca e din cauza ca nu mananc.Am citit pe net diverse ,,cure de ingrasare" insa mi se pare imposibil sa mananc ce scrie acolo(gen fast food,mancare cu grasimi,produse de patiserie/coferatie,etc-pe astea le vomit imediat)plus de asta nu prea am pofta de mancare,daca mananc spre exemplu o portie de ciorba nu mai pot si felul 2,sau seara/dimineata mai mult de 2 felii de paine unse cu ceva simt ca nu mai intra,iar de multe ori imi este scarba de mancare.
As vrea sa ma ingras macar putin pt ca am ajuns sa nu ma mai suport asa de slaba,nicio haina nu imi sta bine pe mine si nu-mi place cand mi se vad unele oase.
...,,iar de multe ori imi este scarba de mancare.'' Esti sigura? Daca as fi in locul tau, m-as prezenta la gastroenterolog...ma gandesc sa nu fie ceva la ficat...
Acum ,vreau sa-ti propun...sa mai primesti de la mine,si asa eu am in plus...winking
Ioana, problema ta poate fi legata de stres, lipsa unui somn odihnitor, fumat excesiv sau pur si simplu datorita ereditatii. Incearca sa verifici acesti factori (presupunand ca organic nu ai nimic, asa cum ne-ai spus, desi un colecist cudat sta la baza dischineziilor si colecistopatiilor litiazice de mai tarziu).
Incearca urmatoarea schema:
Dimineata, pe stomacul gol, ia 3-4 linguri de miere in care ai pus grau incoltit (vezi pe net cum sa ti-l prepari in casa) la care adaugi vreo 30 de grame de nuci. La cele 3 mese principale adauga 2-3 gustari de fructe dulci, alune , nuci, ciocolata. La micul dejun, cerealele integrale sunt foarte bune, pentru a te simti plina de energie si pentru a-ti regla tranzitul intestinal.
Ia doar seara peritolul. O tableta de coenzima Q10 (30mg) pe zi te va energiza foarte bine, iar o capsula de spirulina cu catina la 20 de minute dupa masa de pranz are un efect de vitaminizare care elimina necesitatea altor suplimente cu vitamine. Incearca macar o luna aceasta schema. Eventual discuta cu un nutritionist aceste aspecte.
Succes!
Multumesc de raspuns,SoulHear!Am sa incerc ce ai scris tu.E posibil sa fie vorba de oboseala pentru ca nu am stare sa stau in pat,iar de fumat nu se pune problema pt ca nu fumez.

Leo,daca ar fi asa de simplu sa facem schimb, as face tongue
URL de referinţă