Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Sarcina toxica
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua am o mare problema si nu stiu ce sa fac Am greturi ameteli tot ce maninc vomit, chiar si apa daca beau Dureaza de 3 zile sunt foarte slabita.Mii frica sa iau medicamente pentru ca sunt in saptamina a 6 a.
Sunt destul de frecvente astfel de manifestari in primele 10-14 saptamani de sarcina si majoritatea au drept cauze probleme hormonale sau hepato biliare.
Trebuie deci facute cateva analize si o ecografie amanuntita abdominala pentru a gasi cauza. De multe ori prezenta Helicobacter Pylori poate declansa aceste manifestari. Discutati cu medicul ginecolog aceste probleme pentru a face cat mai repede investigatiile hormonale, hepatobiliare si gastrice ce se impun in vederea stabilirii diagnosticului corect. Pana atunci, trebuie elminate cu desavarsire grasimile alimentare, preparatele care contin fier, apeland mai mult la alimente cu carbohidrati, sucuri de legume (morcovi, sfecla), apa plata, banane.
Si stresul si chiar depresia provocata de sarcina pot sa conduca la astfel de manifestari.
Sanatate.

P.S. Trebuie luata in calcul si perfuzarea cu complex de vitamine B pentru a diminua efectele varsaturilor. In principiu, ar trebui ca prin luna a 3-a, dupa ce bebe va misca, greturile sa dispara treptat si sa va puteti alimenta normal.
URL de referinţă