Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Dureri abdominale si constipatie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara. Va rog din tot sufletul sa ma ajutati cu un sfat. Din ce in ce mai multe persoane sufera de pe urma cancerului care se dovedeste a fi boala mileniului, in opinia mea. Ma aflu in aceeasi postura.
In septembrie anul trecut tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la pancreas. A suferit o interventie chirurgicala lunga si complicata, in urma careia i-au fost extirpate pancreasul, o parte din ficat si o insemnata parte din stomac. De atunci incolo a urmat un tratament chinuitor insa cu totii am fost bucurosi ca exista un remediu si ca markerii tumorali erau in scadere.
Asta pana in urma cu aproximativ doua luni cand markerii au crescut brusc de la 150 la 1100. A fost un soc ce a dat startul la o lunga serie de investigatii. S-a descoperit aparita nenorocitei de boli la nivelul oaselor, mai exact in 5 puncte: 2 la bazin, 2 la coaste si 1 la femurul drept. El acuza dureri in zona femurului de luni bune insa noi am pus totul pe seama reumatismului desi, la inceputul tratamentului cu citostatice urmase si o cura de Zometa, tocmai pentru acest lucru. Urma sa inceapa radioterapia cand, vinerea trecuta, dupa zile bune in care a avut dureri in zona abdominala (noi am presupus ca erau cauzate de faptul ca era constipat), l-am convins sa mergem la Urgenta. L-au tinut internat cateva zile in care s-a simtit foarte bine datorita tratamentului intravenos. Inaintea externarii a mai fost supus la o serie de controale care au aratat ca in zona abdominala lucrurile stagneaza si nu exista niciun alt pericol. Domnul doctor a spus ca acele dureri ar fi cauzate de celulele canceroase ce se afla la nivelul bazinului. Acela ar fi centrul din care s-ar disipa durerea.
A inceput radioterapia iar doctorii i-au spus ca vor fi normale anumite dureri la stomac, motiv pentru care i-au prescris niste calmante al caror efect advers, conform spuselor dumnealor, ar putea fi constipatia. Astazi s-a simtit iar rau toata ziua, l-a durut si il doare in continuare burta, noi credem ca tot din cauza faptului ca este constipat de cateva zile. A incercat cu ceaiuri, pastile, supozitoare, geluri, nimic nu functioneaza. Nu ne permitem nici sa il internam din nou pentru ca asta ar insemna sa intrerupa radioterapia, lucru deloc de recomandat.
Nelamurirea pe care eu o am se refera la sursa durerii de la burta, motivul acesteia. Asa cum am spus anterior, dupa logica noastra aceasta survine din cauza faptului ca este constipat. Dar daca e asa, de ce se constipa? Si de ce nu a iesit nimic in urma RMN-ului? Singura analiza pe care nu a facut-o este cea la colon (colonoscopia) insa din cate am inteles, daca ar fi fost ceva in acea zona ar fi iesit totusi anumite urme la RMN. Mentionez ca la cateva zile dupa ce markerii tumorali au iesit 1100, au fost 1600 iar apoi, la o saptamana-doua au crescut la 3000. Sa fie asta doar din cauza cancerului osos?
Va rog mult sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Am 20 de ani si nicio posibilitatea sa imi ajut parintii. Ii vad pe amandoi cum se chinuie si nu vad cum as putea sa fiu utila. Ei sunt ratiunea existentei mele si nu as rezista fara unul dintre ei. Va multumesc mult, imi pun toate sperantele in dumneavoastra.
Imi pare rau Antonia pentru suferinta tatalui tau si pentru situatia dramatica in care te afli. Din pacate, nivelul marker-ilor tumorali indica un proces de diseminare tumorala cu metastaze osoase foarte probabile sau la alte organe. Durerea cu localizare abdominala este un indiciu al acestui proces. O colonoscopie ar lamuri daca procesul proliferativ cancerigen a atins si colonul.
Sanatate, tatalui tau.
Nu cred ca se va gasi un medic care sa accepte sa-i faca colonoscopia in starea in care se afla.Aceasta investigatie este greu de suportat.
Multa sanatate tatalui tau !
(28-07-2013 08:13 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Imi pare rau Antonia pentru suferinta tatalui tau si pentru situatia dramatica in care te afli. Din pacate, nivelul marker-ilor tumorali indica un proces de diseminare tumorala cu metastaze osoase foarte probabile sau la alte organe. Durerea cu localizare abdominala este un indiciu al acestui proces. O colonoscopie ar lamuri daca procesul proliferativ cancerigen a atins si colonul.
Sanatate, tatalui tau.

Multumesc mult pentru sustinere. Ma scuzati, este un lucru pe care nu il inteleg, ceea ce are el acum la oase se traduce prin metastaze?
Sanatate si dumneavoastra, multa putere si intotdeauna sa va amintiti de prioritati. Familia este cea mai importanta, asta am invatat eu.

(28-07-2013 08:27 AM)leontina popescu a scris: [ -> ]Nu cred ca se va gasi un medic care sa accepte sa-i faca colonoscopia in starea in care se afla.Aceasta investigatie este greu de suportat.
Multa sanatate tatalui tau !

Oricat de greu ar fi de suportat, trebuie facuta. Eu inca nu sesizez ce se intampla si refuz sa cred ca nu va fi bine, trebuie sa fie!
Multumesc mult, si dumneavoastra va doresc acelasi lucru.
Va rog mult, ramane in continuare un semn de intrebare urias in privinta provenintei durerilor abdominale. Il doare foarte rau, in fiecare zi, motiv pentru care ii administram calmante intramuscular (ketonal, algocalmin, mavrom, arnetin, no spa). A facut toate analizele posibile, inclusiv colonoscopia. La cea din urma a rezultat k are intestinul gros cumva rasucit, in urma operatiei, din cauza asta constipatia (mentionez totusi ca in acest sens ia pastile si nu mai e atat de rau ca inainte). Insa pentru durerile abdominale nu exista niciun raspuns. Il doare in mod special dupa ce mananca. Exista pareri ca durerea de la sirea spinarii ar avea ecou in stomac insa mie mi se pare putin credibil avand in vedere ca il dor intestinele, in partea de jos a abdomenului. Nu stim ce investigatii sa ii mai facem pentru ca nu poate fi deschis din cauza ca s-ar intrerupe citostaticele. Va rog frumos sa-mi spuneti ce parere aveti dvs? De la ce lucru, la care noi nu ne-am gandit, ar putea fi? Sau ce proceduri ar trebui sa urmam in acest sens?
Buna seara,

in urma unor dureri abdominale difuze (care ma sacaiau de cca 2 saptamani) am facut o ecografie de abdomen superior si inferior.

Mentionez ca am 45 ani, sunt diagnosticata cu LMNH mamar si am terminat in martie tratament 8 cure R-CHOP+intratecal, iar ultima menstra a fost in septembrie/octombrie 2012.

Sunt o serie de probleme care nu stiu cat de grave sunt si in ce domeniu medical sa gasesc/incerc rezolvarea lor. Redau exact ce scrie pe buletin

1. Ficat - contur net, usor boselat la nivelul cupolei diafragmatice, ecostructura omogena, fara modificari structurale subcapsular, la acest nivel. In rest, cateva plaje hiperecogene diseminate, imagine usor hiperecogena de 17 mm in sectorul 7; fara imagini inlocuitoare de spatiu.

2.Uter - congestiv, contur regulat; miometrul omogen, intens hiperecogen; endometrul fin, liniar, incomplet vizibil. La o ecografie facuta luna trecuta (la acelasi cabinet) uterul avea contur regulat, miometrul involuat, endometrul nu se vizualiza. Luna trecuta avea dimensiunea 62/27 mm iar acum este 62/36 mm.

Ce probleme ridica ficatul boselat?

Ma ingrijoreaza fff mult evidentierea endometrului care la ecografia anterioara (luna iulie) nu era.
Poate sa apara de la o dereglare hormonala? Sa merg la un medic endocrinolog sau e de sfera ginecologiei (un cancer de endometru in stare incipienta) Sunt foarte speriata, nu cred ca mai rezist la o cura de citostatice si tot ce implica ulterior ele.

Poate sa apara aceste endometru de la niste medicamente hepatoprotectoare pe care le iau de cca 4 saptamani? - totusi nu cred ca acestea pot avea acest efect secundar

La spital sunt programata pt control la sfarsitul lui septembrie. Ce pot sa fac pana atunci , mi-e frica ca daca este un nou cancer sa nu evolueze si sa se complice lucrurile mai rau.

Multumesc
URL de referinţă