Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: oxigenoterapie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
Tatal meu, in varsta de 82 de ani, este diagnosticat cu BPOC si IC congestiva. In ultima vreme este din ce in ce mai slabit si, cu tot tratamentul, are dificultati de respiratie tot mai mari, in episoade, numai pe timpul zilei. Am citit despre oxigenoterapie si i-am cumparat un concentrator de oxigen. Imi puteti spune cate ore pe zi trebuie sa-l foloseasca si ce debit de oxigen este recomandat? Aparatul poate produce pana la 5 l/min. Multumesc.
Am avut in fam.o ruda cu neo bronhopulmonar si a beneficiat de asa ceva...med. pneumolog mi-a spus cum tb procedat.Nu ai luat legatura cu medicul curant al tatalui tau??
Combinatia BPOC si ICC este una dintre cele mai dificil de tratat din cauza numarului mare de medicamente utilzate, dar mai ales a dificultatii de a alege combinatia cea mai potrivita pentru bolnav. Suplimentarea cu oxigen este necesara alaturi de bronhodilatatoare, diuretice, betablocante si digitalice. Trebuie o colaborare stransa intre cardiolog si pneumolog pentru a ajusta tratamentul complex pana cand se obtine optimul. Dozarea oxigenului trebuie discutata cu pneumologul, pentru ca depinde de evaluarea plaminilor prin spirometrie.
Sananate tatalui Dvs.
(30-06-2013 03:02 PM)leontina popescu a scris: [ -> ]Am avut in fam.o ruda cu neo bronhopulmonar si a beneficiat de asa ceva...med. pneumolog mi-a spus cum tb procedat.Nu ai luat legatura cu medicul curant al tatalui tau??

Nu pot decat peste cateva zile. Am incercat sa obtin un raspuns mai rapid.

(30-06-2013 03:19 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Combinatia BPOC si ICC este una dintre cele mai dificil de tratat din cauza numarului mare de medicamente utilzate, dar mai ales a dificultatii de a alege combinatia cea mai potrivita pentru bolnav. Suplimentarea cu oxigen este necesara alaturi de bronhodilatatoare, diuretice, betablocante si digitalice. Trebuie o colaborare stransa intre cardiolog si pneumolog pentru a ajusta tratamentul complex pana cand se obtine optimul. Dozarea oxigenului trebuie discutata cu pneumologul, pentru ca depinde de evaluarea plaminilor prin spirometrie.
Sananate tatalui Dvs.

Multumesc mult, sanatate tuturor!
Ar putea sa-ti dea indicatii precise si un medic de pe ambulanta,ei sunt pregatiti pt orice situatii de urgenta sau,med. de la serviciul UPU de la spit. de garda
Locuiesc intr-un orasel de provincie, ramas fara spital de vreo doi ani...Asa ca nici vorba de UPU
Atunci fa o solicitare la ambulanta,explica situatia,trebuie sa vina un medic care sa-ti dea indicatii cum sa folosesti acel aparat.Eu am inchiriat un aparat de ultima generatie si bolnava isi potrivea singura butonul de deschidere exact dupa caz.
(30-06-2013 08:43 PM)leontina popescu a scris: [ -> ]Atunci fa o solicitare la ambulanta,explica situatia,trebuie sa vina un medic care sa-ti dea indicatii cum sa folosesti acel aparat.Eu am inchiriat un aparat de ultima generatie si bolnava isi potrivea singura butonul de deschidere exact dupa caz.

Intrebarea mea nu se refera la utlizarea aparatului ci la date medicale: cati litri pe minut si cate ore pe zi.
URL de referinţă