Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: In cat timp pot relua culturismul si halterele dupa operatie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
....buna, am fost operat de inceput de hernie inghinala si mi s-a pus plasa....intrebarea mea este...dupa cat timp ma pot apuca iar de culturism si ce riscuri am pt recidiva sau pt operatie in sine
? multumesc
Imi pare rau ca trebuie sa o spun, dar din cate stiu dupa o astfel de operatie nu prea mai poti sa te reapuci de culturism! sad
Oricum, un an de zile nu ai voie. Discuta cu un medic de medicina sportiva acest lucru si cu un fizioterapeut. Ei pot stabili in functie de gradul tau de recuperare de amploarea operatiei si a zonei consolidate cu plasa, daca mai poti practica dupa o perioada de exercitii de tonifiere si izometrie, culturismul.
Sanatate.
chirurgul care m-a operat mi-a spus ca de la toamna ma pot reapuca linistit si chiar mi-a propus sa ma apuc de sporturi usoare cum ar fi tenisul de camp, alergatul... ce riscuri exista daca ma apuc dupa 6 luni?
Nu pot estima acest risc, dar poate chirurgul tau vorbeste in cunostinta de cauza pentru ca el stie cum a decurs operatia, stie ce fel de plasa a folosit (si de calitatea acesteia depinde de multe ori succesul operatiei). Sigur , o operatie de herniei inghinala nu este la fel cu una de hernie ombilicala, stiut fiind ca refacerea musculaturii netede abdominale este mai dificila, muschii abdominali fiind printre cei mai solicitati la efort.
Sigur ca poti sa incepi cu sporturi mai usoare , nu atat de solicitante cum e culturismul si apoi sa revii la exercitiile specifice pentru ca, probabil, vei simti imediat daca ceva va fi in neregula daca ai fortat reintrarea in regimul de efort specific.
Succes!
Si eu iti recomand sa discuti mai intai cu un fizioterapeut. El iti poate spune cand te poti apuca si ce miscari ai sau nu voie sa faci. Si incearca pe viitor sa eviti greutatile mari. Poti obtine rezultate foarte bune si cu greutati mai mici, dar miscorand foarte mult timpul dintre serii: circa 30 secunde. Pentru mai multe detalii cauta pe Internet principiul 4X Mass Training.
dar exercitiile pe banci... de exemplu cum este impins la piept sau biceps la scot....nici acolo nu voi mai putea folosi greutati....sau numai la exercitiile facute din picioare
La exercitiile pe banci e mai OK, dar nici acolo nu poti risca greutati foarte mari. Fa cum te-a sfatuit csm, e un principiu bun si care da rezultate. Banuiesc a nu te intereseaza sa practici la modul profesionist.
nu...nu la modul profesionist...doar pentru mine...dar cresterea in masa stiam ca se datoreaza cresterii greutatilor.... dar eu adun informatii si incerc sa invat din sfaturile care le primesc...indradevar am fortat greutatile la exercitiile executate din picioare. poate si din cauza aceea am avut ca rezultat hernia

dupa cateva zile dupa externare mi-au aparut niste furnicaturi ca o amorteala in piciorul de pe partea unde am avut hernia....stie cineva ce poate fi si daca este ceva grav...
Mergi la un control pentru siguranta. Asa, prin Internet, nimeni nu iti poate spune ce e.
salut....am cautat despre acest "principiul 4X Mass Training" dar nu prea gasesc mai nimica pe internet.... daca sti te rog informeaza-ma si pe mine,multumesc
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă