Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Raceala netratata
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua.de 1saptamana am o raceala care persista.am luat nurofen raceala si gripa 5 zile si strepsils pt.gat dar nu imi trece.am inceput de 1 zi sa tusesc.este o tuse seaca si persista mai ales pe timpul noptii.medicul de familie este in concediu.va multumesc.
Cu siguranta ca e vorba de o viroza respiratorie si tratamentul trusei seci se face clasic, cu ceaiuri cu efect emolient, calmant. Poti incerca o infuzie de ceai de patlagina din care vei bea 2-3 cani pe zi, treptat din doua in doua ore cate putin. Se mai pot folosi ceaiuri cu efect antiseptic din cimbrisor, fenicul, muguri de pin. Poti folosi pentru indulcire, miere. Cand tusea va deveni productiva, siropul de patlagina sau cel de ceapa au efecte foarte bune expectorante. Daca ai temperatura foloseste antipiretice sub forma de supozitoare si hidrateaza-te foarte bine.
In rest, stii ca o viroza dobandita in anotimpul cald trece mai greu. Er fi fost bine sa te vada un medic ORL-ist.
Multa sanatate.
Multumesc pt.mesaj.o sa incerc tratamentul prescris.
Pt o ruda apropiata, speriata ca nu stie ce intampla Descriu simptomele: Debut, intr-o dimineata, cu greata f mare si ameteli, stare de molesela. apoi a mers la spital unde s-au facut analize de sange, toate fiind bune(vsh, de ficat, hg , ficat etc), a doua zi a avut secretii nazale si stranut fff des, a treia zi transpiratii si din nou moleseala , dureri de oase, muschi, a patra zi la fel plus o stare mai accentuata de oboseala la cel mai mic effort, plus negru in fata ochilor cand sta in picioare si greata (plus puls ridicat si uneori o stare de agitatie interioara), toate acestea se incadreaza intr-o stare de raceala ?Are impresia ca starea se agraveaza, sa nu fie altceva decat o simpla raceala...
Multumesc in numele ei, sanatate maxima !
p.s. (in tot acest timp a luat paracetamol, a baut ceaiuri calde , si repaos pe cat posibil la pat)
Ar putea fi o gripa ... zic si eu ...
URL de referinţă