Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Interpretare RMN cerebral
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
Rezultatul rmn-ului este urmatorul:

Cateva spatii perivasculare Virchow-Robin dilatate la nivelul arterelor lenticulo-striate bilateral si la nivelulcentrilor semiovali bilateral-fara semnificatie patologica.

Bucla a arterei cerebeloase antero-inferioare de partea stanga la nivelul conductului auditiv intern stang cu posibil conflict vasculo-nervos la acest nivel cu pachet nervos vestibule-cohlear stang.

Mentionez ca am 32 de ani iar simtomele sunt:dureri de cap,ameteli,stari de voma,amorteli.Ce sfaturi imi dati?
Multumesc anticipat
Sa-i arati rezultatul RMN-ului unui ORL-ist cu experienta pentru evaluarea rezultatului si stabilirea unui plan de tratament. Probabil ca o conlucrare intre un neurolog si un ORL-ist este necesara in cazul tau.
Multa sanatate.
Buna ziua tatal meu a suferit un AVC si a facut RMN-ul si aceasta este diacnosticul daca ma pueti ajuta sa imi explicati si mie ce are de ce boala sufer....: arie nodulara 0.08cm in hipersemnal t2 si flair si pe secventa de difuzie localizata hemibulbar stanga la nivelul olivei bulbare si retroolivar in contextu unui mic infarct cu alura recenta hemibulbar stanga
la nivelul pontin central o alta mica leziune nodulara 0.6 cm ce apare in hipersemnal t2 si flair si pe secventa de difuzie in contextul unui mic infarct pontim cu alrua cerenta pe secventa angio-arteriala se evidentiaza hipoplazia arterei vertebrale stangi cu dominanta vertebralei drepte si zona de stenoza la nivelul vertebrei drepte in portiunea intracerebrala
multiple demielinizari ischemice si microlacune cronice localizate subcortical frontopariental bilateral periventricular capsulolenticular bilateral talamic dreapta pontin
acumulatorii punctiforme hemisiderina localizate pontin emisfere cerebeloase bilateral nuceli lenticulari bilaterali in contextu unei microangiopatii amiloide
sistem ventricular simetric pe linia mediana normodimensionat
spatii lichidiene pericerebrale de aspect corespunzator varstei
unghiuri pontocerebeloase libere
ingrosarea mucoasei cu acumulatori fluide la nivelul sinusuriilor maxilare bilateral sfenidal stanga si frontal dreapta

Va multumesc anticipat!
Georgian, imi pare rau, dar cand e vorba de interpretat rezultatul unor investigatii speciale cum este RMN-ul, acest lucru trebuie sa-l faca un medic, in cazul acesta neurologul care a recomandat investigatia imagistica sau care il trateaza pe tatal tau.
Multa sanatate.
URL de referinţă