Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Insomnii
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
(28-08-2013 02:14 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Elena, imi pare rau ca te confrunti cu aceste stari de atata vreme. Ne-ai oferit foarte putine informatii despre tine. Ce greutate si ce inaltime ai? S-a instalat menopauza? Cand ti-ai facut ultimele analize si ce rezultate au iesit? Ai investigat tiroida?
Imi cer scuze pentru intarziere,am sa adaug mai multe detalii acum.
In urma cu aproximativ 7-8 ani au aparut primele simptome:
-stare de rau in capul peiptului;
-inrosirea pielei ,cu precadere in zona gatului si a fetei,incalzire puternica a corpului si transpiratii foarte abundente,in special in zona capului;
Initial am urmat tratamente de la neurologie cu prazolex,betaserg,coaxil,tratamentul nu a avut efect.Mentionez ca in acea perioada lucram in trei schimburi ,fiind foarte stresata si avand si alte probleme.
In 2009 am suportat o histerectomie totala,starile mentionate au continuat.
Dupa aceea am urmat un tratament de patru ani de la pshiatrie cu argofan dar fara efect.La sfatul altui medic am urmat un tratament pe o perioada de 1 an cu valdoxan,sermion,haloperidol si imovane,pentru ca noptile nu dorm bine si satarile persista.
De curand urmez un tratament de la un medic homeopat care mi-a interzis medicatie alopata.In prima luna de tratament starile mele s-au ameliorat,iar apoi au revenit ca de fiecaredata cand incep un nou tratament.
Precizez ca am o inaltime de 1.70 cm,75 kg,ultimele analize le-am efctuat in ianuarie la recomandarea unui medic endocrinolog cu urmatoarele rezultate;
-estradiol=24,3
-TSH=1,94
-serotonina serica=31,8.
Perioada in care am aceste simtome este pe tot parcursul anului,chiar daca este foarte frig afara transpiratiile si starile mentionate mai sus sunt de aceeasi intensitate.
Astept un raspuns si o indrumare daca se poate. Va multumesc!
Problema ta pare a fi de competenta endocrinologului. Histerectomia a condus fara indoiala la inducerea menopauzei si deci scaderea nivelului hormonilor estrogeni, printre altele. Trebuie controlata temeinic si tiroida, nivelul TSH nefiind, el singur, concludent pentru statusul ei functional. Cazul tau trebuie rezolvat prin colaborarea dintre un medic endocrinolog competent si un psihoterapeut, pentru ca ai fost supusa unui stres puternic inclusiv la nivel hormonal. Analizele pe care le-ai prezentat nu contin intervalele de referinta si alti parametri sanguini (T3, T4, FT3, FT4, ATPO) pentru a putea interpreta valorile lor.
Multa sanatate.
Bunz ziua!

Am 2 nopti in care n-am dormit decat cate 3-4 ore pe noapte.
Am vreo 2 saptamani in care am niste frisoane cumplite, cu stari de ameteala si slabiciune musculara f intensa, parca nici nu pot sta pe picioare.
Nu stiu ce sa mai fac? Friguri de astea am avut si asta vara, am facut niste analize recomandate de la neurologie si au iesit bine atunci. Am luat Mg+B6 si au trecut.
Acum iau Mg dar degeaba. Tot timpul imi e frig, se produce o vasoconstrictie f accentuata, nu stiu ce sa mai fac.
Ma incalzesc numai cand iau cate un neurotonic fiindca are ginko biloba. Fac si atacuri de panica daca sunt pe strada, e f rau.
Starea de rau a inceput dupa niste suparari puternice la servici si munca intelectuala sustinuta(proiectare).
Va rog ajutati-ma cu un sfat.
Buna.Am inceput sa am probleme cu somnul acum aprox.3 ani. Inainte problemele se limitau la incapacitatea de a adormi,stateam ore in sir treaza,in pat pana cand in cele din urma inspre dimineata ,din cauza oboselii excesive,adormeam. Desigur,orele de somn nu au fost niciodata suficiente,dar reuseam sa ma trezesc. Anul trecut am avut parte de ceva experiente mai traumatizante,si a inceput "somnambulismul". Am pus glilimele de rigoare deoarece nu am consultat un medic care sa imi zica cu certitudine ca as fi somnambula,si nici nu am avut prea multe incidente. Incidentele apareau doar in conditiile in care in ziua anterioara eram extraordinar de stresata,si se limitau la actiuni minore : gen,ma trezeam prin bucatarie din cauza racelii gresiei. Acum ma confrunt cu o alta problema si banuiesc ca exista o corelatie intre simptomele vechi si problema de acum. Tin sa mentionez ca duc un mediu de viata destul de sanatos si la fel imi e si alimentatia,asta exceptand o cantitate mare de stres cu care trebuie sa am de-a face zilnic.Desi ma duc la ore decente la somn,nu reusesc sa ma trezesc dimineata(sunt pur si simplu coplesita de oboseala,si in majoritatea cazurilor nu aud ceasul),iar indiferent de cat de mult dorm,oboseala e tot acolo.Pentru a ma asigura ca dimineata ma voi trezi,am inceput sa imi pun mai multe alarme,sau sa imi pun telefonul cat mai departe pentru a fi nevoita sa ma ridic,doar ca.. dimineata e ca si cum aceste alarme nu ar fi sunat,nu retin sa le fi oprit,sau macar sa le fi auzit.Problemele cu atipitul,oarecum s-au diminuat,desi inca petrec o buna perioada in pat incercand sa adorm,perioada e relativ mai mica(asta datorita ceaiurilor). Toata ziua sunt extenuata si mediul de viata devine destul de haotic si dificil. Mi s-a sugerat sa incep un tratament cu somnifere(de catre un medic ce imi este prieten de familie,medic internist) doar ca mi se pare prea curand sa apelez la somnifere,si ma gandesc ca senzatia aceia de oboseala nu se datoreaza doar faptului ca adorm mai dificil. Aveti ceva sugestii,sfaturi? Multumesc anticipat.
@niksd:
Trebuie sa incerci sa te protejezi foarte bine de frig si sa eviti statul in frig prea multa vreme. Cu totii avem probleme in acest anotimp, frigul instalat prea brusc a provocat probleme de acomodare la foarte multi oameni. Mai mult ca sigur ca frisoanele pe care le ai, sunt rezultatul lipsei unui somn odihnitor si prin urmare acest lucru trebuie sa fie tinta, inducerea unui somn de calitate. Pentru asta trebuie sa te eliberezi de stres pentru ca se stie, surescitarea este inamicul numarul unu al somnului. Trebuie sa incerci diferite tehnici de relaxare, la servici sa faci pauze de 5-10 minute in fiecare ora pentru a-ti relaxa muschii gatului si a-ti odihni ochii. Foloseste seara ceaiuri cu efect sedativ, sau o cana de lapte cald indulcit cu miere. La nevoie discuta cu medicul pentru o reteta de hipnotic usor. Consuma multe sucuri de fructe care te vitaminizeaza si iti dau energie.
@Mira:
Ar trebui sa faci un studiu de somn la Institutul Marius Nasta la polisomnograf, pentru a vedea ce se intampla in realitate, in timpul somnului. O internare de o zi e suficienta. Ar mai trebui un set complet de analize si un consult neurologic in cazul in care studiul de somn nu releva vreo problema.
Multumesc.Nu exista un loc unde pot face acele analize in Cluj?
Din cate stiu si la Cluj, la Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie “Leon Danielo”, exista aceasta posibilitate. Mai multe informatii la:
http://www.sforaitul.ro/laborator-somnologie-cluj/
Buna, tuturor!happy

Pana acum un an, m-am confruntat cu tulburari grave ale somnului. Incepusem sa iau si sedative, sa beau si fel de fel de ceaiuri de somn si de relaxare, dar toate cam fara rezultat. Intr-o zi, in timp ce ma vaietam la birou ca sunt foarte obosita, ca nu pot dormi etc., o colega mi-a recomandat sa incerc salteaua cu pietre de jad si masajul cu pietre de jad, ca ar face minuni. Am fost cam sceptica, insa mi-am zis ca nu am nimic de pierdut, asa ca am mers la centrul recomandat de ea, Casa Jad. Acolo am incercat salteaua si patul de masaj cu pietre de jad si, spre surprinderea mea, in acea noapte chiar am reusit sa adorm usor si culmea, sa ma trezesc si odihnita!!! In consecinta, am decis sa-mi achizitionez salteaua cu pietre de jad si, de atunci, dorm in fiecare noapte pe ea si ma simt excelent: odihnita, plina de energie si cu chef de viata. O recomand cu mare caldura!
Incearca si cu putin (mai mult!) sex si sa vezi ce te relaxeaza si ce somn iti face! O sa dormi bine aproape pe orice saltea! happy
Si, in general, e gratuit, nu costa cat o saltea cu jad :-)
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă