Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Carcinom in situ
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine in problema care o am. Mama mea, in varsta de 47 de ani a fost operata acum 3 luni de zile...operatie de histerectomie. Rezultatele pe care le-a primit in urma operatiei sunt urmatoarele: Col uterin cu modificari de metaplazie pavimentoasa extinsa la nivelul epitelului endocervical, cu modificari de displazie moderata severa si carcinom "in situ" (CIN II, III, CIS) in8 din cele 12 sectiuni prelevate. Endometru proliferativ. Leiomiofibrom uterin. Salpingita cronica bilateral. Ovare cu corpi galbeni , foliculi chistici si corpi albican."

Din cate ne-a spus si domnul dr care a operat-o si din cate ne-am documentat noi acest cancer de gradul 0 a fost eliminat. As vrea daca se poate sa imi confirmati si dvs. acest lucru pentru ca sunt foarte nelinistita? Mai are cancer sau nu?

V-as mai ruga daca se poate sa ne sfatuiti ce tratament ar putea urma, daca se poate naturist, pentru ca acum trece printr-o perioada foarte grea...bufeuri excesive de caldura, insomnii...

Va multumesc foarte mult si v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da un raspuns.
Scopul histerectomiei este sa elimine zonele afectate de cancer. Daca medicul care a operat-o a spus asta, nu vad motive de a va indoi de diagnosticul sau. Operatia de histerectomie este o operatie grea, cu urmari serioase asupra echilibrului hormonal al femeii. Refacerea organismului dupa o astfel de operatie necesita multa rabdare si tenacitate, in primul an mai ales. Instaurarea menopauzei fortate, determina manifestari cum sunt cele descrise, transpiratii, bufeuri, uscaciune vaginala, toate datorate dezechilibrului hormonal creat. Din pacate, imediat dupa operatie, nu este permisa o terapie de substitutie hormonala si atunci eforturile terapeutice de contracarare trebuie orientate spre fitoterapie, acupunctura, homeopatie, iar daca se observa manifestari specifice de anxietate, depresie si spre psihoterapie. Mediul familial este esential in sustinerea si incurajarea celei aflate in suferinta.
La adresa de mai jos gasiti cateva sfaturi utile si experiente similare:

http://www.naturaplant.ro/forum/refacere...t1940.html

Multa sanatate mamei Dvs.!
URL de referinţă