Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Rezultat test Papanicolau
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Numele meu este Iulia si locuiesc in Cehia. La sfarsitul lunii martie, cand am fost pt cateva zile in tara am facut testul B-Papanicolau si am urmatorul rezultat:

Citodiagnostic Papanicolau True
Citodiagnostic Papanicolau Modificari reactive asociate cu inflamatia.

Eu nu revin in tara decat la inceput de mai iar interpretarea rezultatelor se face doar personal. Vreau sa stiu si eu, daca sunteti amabili, pana reusesc sa ma programez in mai pentru interpretare, daca acest rezultat este ingrijorator. Ce inseamna mai exact?

Ar trebui sa urmez un tratament imediat? Poate fi amanat inca o luna?

Multumesc anticipat pentru ajutor,
Iulia
Nu sunt motive de ingrijorare dupa parerea mea. Exista un proces inflamator si ar trebui luate niste ovule pentru diminuarea inflamatiei locale dar nu am idee ce anume se gaseste acolo, in Cehia si daca se pot lua fara reteta. Poate au la "plafarurile" sau farmaciile lor niste produse cum este Tantum Rosa, de exemplu care la noi se poate lua fara reteta.
Sanatate
(11-04-2013 09:04 AM)SoulHealer a scris: [ -> ]Nu sunt motive de ingrijorare dupa parerea mea. Exista un proces inflamator si ar trebui luate niste ovule pentru diminuarea inflamatiei locale dar nu am idee ce anume se gaseste acolo, in Cehia si daca se pot lua fara reteta. Poate au la "plafarurile" sau farmaciile lor niste produse cum este Tantum Rosa, de exemplu care la noi se poate lua fara reteta.
Sanatate

Multumesc mult de tot,
Am sa ma interesez daca se pot lua fara prescriptie.

Ah, m-am mai linistit. happy

O zi buna si inca o data multumesc.

IuliaP
Am primit urmat rezultate la testul Papanicolau:
celule epiteliate relativ frecvente
leucocite(polimorfonucleare) rare
Trichonomas vaginalis nu se observa
celule levurice si pseudohife relativ frecvente
lactobacili( BACILI dODERLEIN) RARI
clue-cells rare
cocobacili gram variabili-GARDNERELLA like relativ frecventi

Am de asteptat pana ajung la medic si as vrea sa stiu daca rezultatele sunt in regula.
Multumesc anticipat!
Nu vad motive prea mari de ingrijorare, dar prezenta Gardnerella sugereaza o posibila vaginita bacteriana, in cadrul careia mai poate sa se fi dezvoltat si o candidoza. Acest lucru se poate observa direct prin modificarile asupra secretiei vaginale care capata un miros si o consistenta specifice. Medicul va stabili daca e nevoie si de alte analize ale secretiei si daca se impune un tratament.
Sanatate
URL de referinţă