Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Greata, ameteala, stare febrila ... apendicita?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara,
In ultimele doua zile, de obicei dupa masa am avut stari de greata, ameteala, febrilitate, gura uscata, sete permanenta. Mi-am facut hemoleucograma si mi s-a spus ca leucocitele sunt spre limita de sus. Glicemie 84.3, hemoglobina glicolizata 5. M-a palpat un medic, apasand tare in zona inghinala dreapta si ma cam durea acolo la apasare. Mi-a zis ca e o colica apendiculara. Insa dureri nu am deloc.
As dori sa va intreb...
- starea apendicelui se poate vedea la ecografie?
- leucocitele sunt valoarea WBC din hemoleucograma?
- un apendice inflamat isi poate reveni de la sine?
- sunt alimente care favorizeaza apendicita?
Metoda palparii este destul de concludenta daca e vorba de o manifestare acuta daca palparea se face corect in decubit dorsal si cu piciorul drept ridicat si flexat. Ar trebui sa doara la palpare. Da, ecografia este utila in astfel de cazuri. Leucocitele sunt intr-adevar globulele albe din sange, WBC. Un apendice inflamat trebuie scos pentru ca exista riscul peritonitei. Sunt anumite alimente care pot declansa o apendicita cum ar fi semintele mancate cu coaja, maslinele inghitite cu sambure, consumul de alimente foarte sarate care duce la precipitarea unor saruri in intestin, inghitirea gumei de mestecat, in general acele alimente greu digerabile care pot provoca o obstructie a apendicelui.
Asadar, mergi fuguta la o ecografie abdominala si un nou control prin palpare (pe care il poti face si tu cu conditia sa nu apesi cu brutalitate) si daca durerea este semnificativa, eu zic ca trebuie sa te operezi.
Tot atat de bine ar putea sa fie cu totul altceva, dar daca leucocitele sunt aproape de limita superioara este clar ca e vorba de un proces infectios sau inflamator local. De ce natura, urmeaza sa stabileasca medicul.
Sanatate.
URL de referinţă