Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: despre boala catelei mele
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Va rog sa ma ajutati. Cateaua mea e batrana si are un ochi care ii curge si are alb de jur imprejur. Si o mananca. A inceput sa ma manance ochiul si pe mine. O fi vreo boala contagioasa? Va rog mult sa imi spuneti daca exista vreun medic veterinar oftalmolog si daca vine acasa la noi.
Va multumesc.
Scurgerile oculare pot fi determinate de prezenta unui corp strain la nivelul ochiului sau eventual de o infectie. In cazul unei infectii trebuie sa cureti cu grija ochiul si sa aplici o solutie cu antibiotice.

De regula nu e ceva contagios, dar pentru a fi sigur poti sa duci cateaua la un medic veterinar (se va pricepe si la oftalmologie). Acesta poate veni la tine acasa, dar cred ca in acest caz iti va incarca putin nota de plata.

Sanatate catelei tale!
Poti incerca sa dai o fuga la o farmacie, sa spui despre ce e vorba si eventual sa-ti dea o solutie pentru ochi. Daca vezi ca nu da rezultate in doua, trei zile cred ca ar trebui s-o duci la un medic veterinar.
URL de referinţă