Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Simptome ciudate
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

In ultimul timp ma confrunt cu 3 simptome ciudate pe care nu stiu cum sa le incadrez sau cu ce sa le asociez.
A inceput sa imi cada parul foarte tare. Initial, am ignorat aceasta problema, insa in timp problema s-a agravat f tare si acum imi cade chiar si un pumn de par pe zi. Am incercat un tratament compus dintr-o mixtura de vit.A, vit.E, ulei de ricin si galbenus, insa fara rezultat.
Apoi, de cateva luni imi tot apar pe corp alunite. Mi s-a umplut tot corpul, abdomen , piept si maini predominant, iar acum mi-au aparut si pe fata si frunte iar asta mi se pare alarmant. Tin sa precizez ca nu am fost niciodata la solar, iar la soare stau cu moderatie si doar in intervalul orar indicat.
Iar ultimul simptom este o paloare exagerata a fetei....la modul ca sunt alba, in permanenta si toata lumea ma intreaba daca imi e rau, sau ce e cu mine...
Nu stiu daca aceste simptome au vreo legatura, insa toate sunt deranjante si nu le gasesc nici o explicatie de aceea va rog sa ma ajutati cu niste pareri.
Va multumesc anticipat!
Trebuie sa iti faci un set complet de analize, hemoleucograma, transaminaze, bilirubina, fosfataza alcalina, GGT, VSH, ionograma, antigenii pentru hepatita A, B si C. Investigheaza caile hepatobiliare ecografic. mergi la medicul de familie pentru recomandarea analizelor si investigatiilor imagistice.
Sanatate,
Multumesc mult, asta am de gand sa fac, doar ca vroiam sa imi fac analizele de sange in baza unui bilet de trimitere, iar cum fondurile sunt insuficiente ... m-am inscris si eu pe lista de asteptari care e destul de lunga ...si pana atunci as fi vrut o parere. Va multumesc!
Pare a fi o reactie hepatica. La ce anume, trebuie vazut. Poate fi o toxina, o problema biliara, o hepatita sau niciuna dintre ele. De-asta sunt importante analizele
Buna ziua ! Ieri, o prietena de-a mea, a simtit dintr-o data o stare de lesin, lipsa de putere. A crezut ca-si pierde cunostinta. S-a asezat pe pat, dar starea a continuat, pt cateva minute bune, insotita si de un usor deranjament la stomac. Cu 2 zile inainte a simtit ca un debut de raceala, a stat in frig.., iar in acea zi mancase ceva usor.(pate de ficat cu cascaval si gogsari).Deci, nu stie de ce anume sa lege acele simptome. Toata ziua a avut o stare generala f rea, lipsa de putere si ameteli. Nu se stie cu probleme de sanatate , pulsul era normal, tensiunea buna. Poate fi si la ea un atac de panica ? A incercat seara sa manance ceva, imediat a aparut din nou starea aceea accentuata de lesin, plus usoara greata, pt cateva minute. Apoi, si-a mai revenit putin.
Deranjament la stomac nu a mai avut, temperatura-nu, nimic altceva, doar o si o senzatie ciudata de raceala, epuizare, oboseala- dureri dar nu f mari, musculare, de oase, de cap.
Ce poate fi ? Indigestie, raceala sau altceva ?
Sanatate maxima !
Poate fi o problema biliara declansata de anumite alimente. De aici starile de greata, de oboseala. E posibila sa fie si o viroza care s-a manifestat cu tulburari digestive. Trebuie sa-si faca niste analize de baza pentru a depista cauza. Dintre ele obligatorii, hemoleucograma, ionograma, VSH, Proteina C reactiva, transaminaze, bilirubina, fibrinogen, sumar de urina si urocultura.
Sananate prietenei tale
Pe ea a speriat-o mult lesinul acela, aparut brusc.
Multumesc mult, mult, Soul !
URL de referinţă