Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Stare de soc la Bichon Maltez
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
sad Am o problema cu catelul meu. Are 11 ani si este rasa Bichon Maltez, crescut in apartament la bloc. Intr-o zi cand coboram scarile sa o scot afara s-a speriat de vecinul meu care căra o usa. Cainele a tras fundul inapoi si cred ca s-a lovit la coaste ( nu am vazut daca s-a lovit sau nu) ori este intr-o stare de soc. Daca vreau sa il iau in brate, in timp ce il ridic incepe sa schelălăie, la fel daca o tin in brate si o intorc cu burta in sus. Cand o scot afara merge cativa pasi, se pune cu fundul jos si incepe sa tremure foarte tare, fara sa se mai opreasca, nu vrea sa isi faca nevoile (ori nu poate). Inca nu am dus-o la veterinar. Este in stare de soc si as putea face ceva sa o scot din aceasta stare? sau este ranita si ar trebui sa o consulte un medic veterinar?
Alte date:
-greutate : 3600-3630 g
-inaltime: 20-24 cm (in 4 labe), 50-52 cm (in 2 labe ridicat)
- vaccinuri la zi.
(pozele sunt facute acuma
Mergeti cu ea la medicul veterinar! Acesta o va palpa in zonele sensibile, abdomen, incheieturi si va stabili daca este necesara si o radiografie toracala pentru a vedea daca nu cumva are o coasta fisurata. Nu cred ca este in stare de soc ci doar o doare ceva si nu poate sa mearga din acest motiv.
Sanatate catelusei. E foarte draguta!
URL de referinţă