Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: UN SFAT VA ROG!!!
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ,numele meu este Izabela am 33 de ani si sunt din BACAU .Sper sa nu supar pe nimeni cu acest subiect deschis . Daca da ,imi cer scuze si moderatori vor sti unde sa-l mute. De ce v-am scris ?? Chiar am mare nevoie de un sfat .Totul a inceput la sf anului trecut .Am inceput sa simt niste batai ff neregulate ale inimi ,foarte puternice si dese ,urmate de o stare de sufocare si senzatia de prabusire .Erau oarecum rare ,dar pe zi ce trecea se inmulteau .Vazand ca nu imi este bine deloc ,am mers la un cardiolog .Mi-a fost facut un ste de analize ,un doppler si un holter de EKG.La dopller mi-a iesit un cord cu o usoara modificare ,iar la holter surpriza mare .Am avut 3crize ,bataile inimi ajungand pana la 210,195si 175pe minunt .Dr ,cand a vazut rezultatul ,mi-a si facut bilet de trimitere la o clinica din Iasi cu diagnostic de PASE DE TAHICARDIE VENTRICULARA NESUSTINUTA.Vrand sa cer si o a doua parere am mers la un alt cardiolog tot din BACAU ,rezultatul a fost cam acelasi ,fara trimitere in alta parte si ca e pe sistem nervos .Dar am uitata sa va precizez faptul ca cel de al doilea medic a vazut ca am fost si in alta parte si asta l-a deranjat ff mult .Si consultul a fost foarte evaziv .MI-a dat lokren de 20de mg ,jumatate de pastila pe zi si cu vagostabil .Nu am simtit nici o imbunatatire ,din contra ,de saptamana trecuta am mai facut cateva crize .Eu va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac ,sa merg din nou la acelasi dr sau la un alt medic ?Am mai uitata sa va mai precizez ca am probleme si cu tensiunea ,am avut si 170/120,160/100 155/100.Va multumesc !
Si eu te sfatuiesc sa mergi la Iasi, la Centrul de Cardiologie din cadrul Spitalului Parhon (de langa Copou), la dr. Grecu Mihaela. Se pare ca faci unele crize de tahicardie. Dar trebuie analizat mai atent, eventual facut si un studiu electrofiziologic, daca doamna doctor considera, si apoi vazut ce trebuie facut in continuare.
va multumesc pentru raspuns ,exact la aceeasi doaman dr am si fost trimisa .
in acest moment ,din cauze financiare nu pot merge la Iasi .in acest caz ce as putea sa fac ?inca odata va multumesc !
Daca deocamdata nu poti sa mergi la control ar trebui sa iei cel putin niste medicamente. Mergi la cardiolog (eventual la cel care te-a trimis la Iasi) si sa iti faca o schema de tratament la care sa raspunzi. Dar eu zic sa mergi cat mai repede la Iasi, pentru ca tahicardiile ventriculare nu sunt ceva pe care sa le lasi sa astepte. Daca erau supraventriculare nu era asa o graba, dar in acest caz ar trebui sa iei masuri cat de repede poti.
gata ,am rezolvat maine am progrmare la doamna dr Grecu
va multumesc !!!1
Bravo! Sa ne tii si pe noi la curent cu evolutia. Succes!
Cu cea mai mare incredere, mergi pe mana Dr. Grecu.
Incepand de la 12 ani am avut astfel de aritmii, mai multi doctori la care am fost m-au diagnostica ca fiind 'in crestere', apoi, odata cu varsta, 'nervos'. Am rezistat cu aceste aritmii pana la 32 ani, cand norocul m-a trimis la aceasta doctorita, au trecut mai bine de 7 ani de la interventie si nu mai am absolut nimic. Bafta!
Izabela, ce faci? a trecut aproape o luna de cind ai fost la Iasi,ti-ai rezolvat pb.?cum te simti?
probabil si-a rezolvat problema si face ceea ce fac majoritatea...ne lasa balta sad
URL de referinţă