Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ciocolata neagra previne diabetul tip 2 cu 31%
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am citit pe mai multe siteuri despre diabet, ca ciocolata neagra.. previne diabetul tip 2 cu 31%.. Eu sunt predispus la diabet tip 2.. de aproximativ 2-3 ani si tin regim alimentar (fara dulciuri, euri, amidon). Faza cu ciocolata ar putea prevenii si la mine riscul de a ajunge sa iau pastile?
Exista intr-adevar niste studii care fac astfel de afirmatii, dar e greu de spus ce efect preventiv va avea in cazul tau. Flavonoizii din ciocolata neagra favorizeaza vasodilatia, oxigenarea mai buna a creierului, avand efecte favorabile asupra sistemului cardio-vascular. Consumul nu trebuie sa depaseasca 6-7 gr. pe zi. Personal cred ca mult mai importanta este conduita alimentara preventiva pe care deja o aplici. Eliminarea dulciurilor, zaharului rafinat, carbohidratilor in exces, reglarea greutatii corporale, miscarea facuta zilnic, eliminarea factorilor de stres, sunt elemente deosebit de importante in stoparea declansarii diabetului de tip II.
Multa sanatate.
Multumesc big grin
Yeah, it's true dark chocolate is very good to prevent the diabetes.
Dark chocolate also have favorable effects for the cardio health because it controls the cholesterol level and reduce the risk of the heart stroke.
URL de referinţă