Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: probleme la san
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara!
Am si eu o problema,de fapt mama mea are si va rog sa ma ajutati atat cat puteti pentru ca nu stiu ce are si imi este frica.Ea avea de cativa ani un nodul la san,insa de ceva timp a inceput sa i se mareasca.Acum este 1/3 din san.Tot la inceput avea si niste secretii care mai apoi au incetat.Problema este ca de 3 zile dupa ce s-a dat cu o crema despre care a citit in ziar(nu dau numele ca sa nu fac reclama)partea unde are umflatura s-a inrosit ca si cum ar fi fost ars/oparit.Roseata era insotita de durere si de fierbinteala la nivelul pielii sanului.Acum ceea ce m-a speriat pe mine dar si pe ea este faptul ca roseata a inceput sa avanseze de la locul unde avea umflatura in sus,iar nodulul/umflatura i s-a marit de pe o zi pe alta.
Ce ar putea fi?
Ioana, cu foarte mare probabilitate ceea ce descrii este o mastoza fibrochistica ce s-a inflamat, fiind prezenta tetrada clasica: roseata (rubor), caldura (calor), tumefiere (tumor) si durere (dolor) si, din pacate, cred ca va urma in curind si procesul infectios. Am trecut prin ceva absolut identic cu multi ani in urma - durere si tumefiere imensa, investigatii peste investigatii, spaima cit cuprinde, pina cind unui medic batrin i-a venit ideea sa-mi faca o punctie si a scos... o tona de puroi, din cel mai banal, fara transformari, fara semne dubioase.
M-a pus pe antibiotic si mi-a recomandat ca dupa potolirea totala a abcesului sa fac o microinterventie si sa scot camasa chistului, pentru ca oricind se poate reface toata povestea !!
N-am facut-o nesimtita de mine, nu-ti povestesc ce-a urmat si este si acum un potential pericol.
Sa mearga mama la doctor (ginecolog, chirurg) si dupa ce se potoleste inflamatia/infectia sa indeparteze chistul, neaparat, ca poate provoca multe neplaceri, crede-ma !!! whew!
Numai bine !
Eu m-am gandit sa nu cumva sa fie cancer,dar dat fiind faptul ca are acel nodul(ce-i drept,inainte era mic,cat un bob de mazare) de peste 15 ani si ca e dureros mai sper sa nu e asa.Am citit pe net ceva legat de carcinom mamar.Este posibil sa fie si asa ceva?
Ioana draga, n-as putea sa-ti spun ce poate deveni acest nodul cu vremea - vechi si la mamica ta, iar de mine nu mai zic. Sint convinsa insa ca in momentul de fata precis nu se pune de boala cea ticaloasa, dar imi repet indemnul: sa mearga mama la medic, sa rezolve acest episod si cind nodulul e din nou la "rece" sa il SCOATA, NEAPARAT, altminteri se expune recurentelor.
Bat in lemn, presupunind ca e ce spui tu - sau orice altceva - medicul nu poate fi ocolit si nici aminat.
Pe buna dreptate, ai putea sa ma intrebi: "bine ca dai sfaturi, cucoana, dar tu ce naiba faci?" si n-as prea avea ce sa-ti raspund, decit ca m-am purtat iresponsabil, iar acum alte probleme grave au impins in plan secund toata povestea.
Mama sa nu-mi calce pe urme, sa rezolve treaba, rogu-va frumos ! happy
Multumesc pentru raspuns.Azi o sa mearga la medic happy
Sper ca si tu o sa te duci si o sa te simti mai bine in privinta asta.
Nu are sens sa deschid alt topic, voi scrie aici deoarece este un fel de continuare. Sunt foarte speriata!
Dupa ce am postat aici in 2013, s-a dovedit ca mama a avut cancer cu metastaze, a urmat chimioterapie si acum e ok, starea e foarte buna si totul e sub control.
As vrea sa va intreb, care sunt sansele ca daca mama a avut cancer la san, ca si eu ca fac aceasta patologie la varsta mea? Mentionez ca mai am doua bunici care au decedat de cancer, dar de cauze diferite (pulmonara, respectiv esofagiana) in urma cu mult timp.
Ideea e ca de asta-vara mi-a aparut un nodul la sanul stang, care initial era cat bobita unui ac de gamalie, nu i-am dat importanta, iar acum e aproape cat unghia de la degetul mic. Are margini regulate, nu ma doare la atingere usoara si moderata si nu e mobil deloc, daca incerc sa il misc, parca imi baga cineva un cutit. Ma doare uneori daca stau pe partea stanga si ma ating pe san, dar repet, uneori, sunt dati cand nu simt nimic. Sunt foarte speriata, am citit ceva pe net si mai rau am facutbig grin E posibil sa fie vorba de un lipom? Sau.... Daca e relevant, mentionez ca nu sunt activa sexual, se exclud modificarile aparute in urma unei sarcini.
In ciuda sfaturilor pe care le-am dat aici, nu vreau sa ma duc la medic din diverse motive, iar la facultate nu vreau sa intreb vreun prof ca sa nu se duca vorba in caz ca e ceva grav.
Ioana, sunt un pic surprins sa aud ca nu vrei sa te duci la doctor! Trebuie sa de duci imediat la un control eco cel putin avand in vedere antecedentele familiale. Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa iei toate masurile de prevenire pentru a evita riscul unui cancer de san. Sigur, in cazul tau, avand in vedere ca esti foarte tanara poate fi vorba de un chist de foliculina sau un angiolipom daca spui ca formatiunea are marginile regulate, dar e bine sa se verifice asta. Exista analize specifice care indica predispozitia genetica la cancer de san. Mutatii ale genelor BRCA1 si BRCA2 ar indica acest gen de predispozitie. Te rog mult sa te interesezi de acest tip de analize (pe langa investigatiile de mai sus) si sa le faci. Nu neglija, te rog!
Ma bucur ca mamei tale ii este bine! happy
Sanatate
Stii cumva daca acele analize se pot face si gratis? Stau cam prost cu banii si nu mi-as permite daca ar costa mult. La eco se poate vedea despre ce e vorba? Am acces la un ecograf si il pot face gratis. In afara de bani, mai e vorba de timp si de faptul ca as vrea sa stiu doar eu asta, mama s-ar speria destul de tare...
Avand in vedere antecedentele, chiar si in cazul in care ar fi ceva benign, e posibil ca in viitor sa se transforme in malign?
Chist nu cred ca e pt ca e o formatiune destul de profund situata si tare, ca o pietricica. Imi este foarte frica....
Fa intai ecografia si in functie de rezultat si recomandarea medicului vom vedea ce e de facut. Analizele moleculare genetice de mai sus sunt extrem de scumpe:
- Mutatii BRCA1 cancer ereditar san/ovar - 5175 Lei
- Mutatii BRCA2 cancer ereditar san/ovar - 5625 Lei
Nu stiu daca ele se pot compensa, macar partial. Trebuie discutat la laboratoarele Synevo unde sunt afisate aceste preturi. Stiu ca vrei sa iti menajezi mama, dar eu cred ca in primul rand trebuie sa te gandesti la tine. Nu ai de ce sa fii speriata, daca se iau masuri din timp, se fac verificarile necesare problema se poate rezolva 100%. Nu ezita sa ceri ajutorul unui profesor universitar. Sunt convins ca va face tot posibilul sa te ajute.
Sanatate.
Chiar ca sunt scumpe.happy
Am sa fac eco de san, asa cum am mai zis, o pot face gratis. Sper sa nu fie nimic grav...

Multumesc pt raspuns!
URL de referinţă