Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: incheieturi umflate rottweiler
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Buna seara,

Detin un Rottweiler in varsta de 2 ani, iar acum o saptamana am constat ca la membrele de pe partea stanga au aparut niste umflaturi ( moi la palpare - similar cu niste acumulari de apa ) in zona incheieturilor ... starea generala a cainelui era una apatica , cu o lipsa de dorinta de a mai alerga ... in doua zile acele acumulari au mai aparut si la incheietura piciorului din dreapta spate ... am mers la un vet care i-a facut 3 zile la rand niste injectii cu antiinflamator + antibiotic clasa 4 + dexametazona urmand ca in continuare sa ii administrez rx nutriflex pt refacerea articulatiilor - ceea ce am si inceput sa fac ... dupa injectii starea generala s-a imbunatatit , acumularile aproape disparusera ... dupa doua zile de cand s-au terminat injectiile / respectiv de cand a inceput tratamentul cu rx nutriflex , acumularile din jurul incheieturilor au inceput sa reapara – de la cot spre trunchi , diferit fata de prima data ca dimensiuni – mult mai mari -- impreuna cu febra 40,2.

Am revenit la vet unde am efectuat analizele la sange, am reluat un tratament pt 5 zile injectabil cu antiinflamator + antibiotic + furosemid + dexametazona + prednison , urmand ca in urmatoarea perioada de 6 luni sa ramana sa ii administrez furosemid + spironolactona – comprimate. Dupa injectii au inceput sa dispara acumularile , in prima faza a avut si niste dureri la picior / schiopatat care au disparut acum, a slabit foarte mult in aceasta perioada.

Doctorul imi spunea ca in buletinul de analize – valoarea martorului ALP ar fi problema (158 U/I)– acumularile ar reprezenta tesut limfatic, iar ganglionii limfatici ar fi foarte inflamati – ar putea exista un traumatism osos.

Ce sfat pot primi din partea dvs ?

Va multumesc,
E posibil ca la mijloc sa fie vorba de una din bolile transmise de capuse :Borelioza, Ehrlichioza si Anaplasmoza, Babesioza. Faceti cateva analize pentru anticorpii specifici pentru a vedea de unde vine limfadenopatia. Controlati-i blana cu atentie pentru a depista o eventuala capusa. Si un examen coproparazitologic ar fi util .
Rezultatul analizelor pe care deja i le-am efectuat sunt urmatoarele :

CREA 0,675 mg/dl
UREA 32,6 mg/dl
GOT 45,1 U/I
GPT 42,8 U/I
ALP 158 U/I
GLU 64,1 mg/dl

Ajuta vreunul dintre ele privind elucidarea prognosticului ?

Multumesc,
Nu ne ajuta prea mult. Analizele sunt normale cu exceptia ALP care este marit, dar cu siguranta acest lucru se datoreaza administrarii dexametazonei, care este un glucocorticoid. Glicemia este cam mica, dar probabil ca neavand pofta de mancare este explicabil. Parerea mea este sa-i faceti testele imunologice pentru bolile de care am amintit mai sus si sa-i cereti medicului sa verifice si aparatul urinar pentru a vedea daca rinichii sunt ok.
paramentrii de functionare ai rinichilor nu se pot interpreta din buletinul de analize deja efctuate ?
va multumesc,
Ureea este un pic crescuta si asta se poate intampla din cauza febrei, deshidratarii, o infectie urinara, o nefrita sau pielonefrita, o dieta hiperproteica, etc. Era utila o ecografie. Ar fi fost utile si VSH-ul si nr. de leucocite si eozinofile pentru a vedea daca e vorba de un proces infectios si/sau o infestare parazitara. De-asta am sugerat testele imunologice necesare.
Buna seara si scuze pt insistenta mea ,
Tratamentul prescris pt 5 zile cu injectiile cu antiinflamator + antibiotic + furosemid + dexametazona + prednison l-am terminat joi 28.02.13 , incepand de vineri i-am administrat cate o pastila de furosemid si una de spironolactona ... ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca astazi - la doar doua zile de la ultima injectie - acumularile au reaparut -- nu in aceeasi forma marita ca si volum -- dar vizibile , insotite de o usoara crestere a temperaturii care ma duce cu gandul la o posibila infectie care nu a cedat inca ... in afara umflaturilor , cainele a avut o stare generala buna , a alergat destul de mult fara a putea observa vreun discomfort, a mancat portia de mancare integral , urina in continuare are o culoare galbena - zic normala - , scaunul tare, fara voma ... inainte de imbolnavire , cainele manca doar crochete ( cu un continut proteic de 23 % ) - dar portia a fost supradimensionata 700-800 gr / zi si nu a avut parte si de miscare pe masura fiind tinut in tarc din lipsa timpului meu --- ma gandesc poate ficatul a fost afectat si de acolo sa se fi generat si o insuficienta renala + infectie... Va rog sa ma corectati daca teoria mea este una gresita ...

Acum masa se compune din orez + paste + inimi -- fara crochete --- iar de maine cred ca l-ar ajuta si un medicament hepatoprotector ...

Va multumesc,
Este posibil ca ficatul sa fi fost afectat dupa cum este posibil existe inca un focar infectios, neeradicat. Poate ar fi fost util si un examen al lichidului sinovial de la incheieturi. Regimul alimentar se impune. Atentie la diuretice. Spironolactona ii permite sa pastreze nivelul potasiului sanguin. Nu si furosemidul. Discutati cu medicul pentru a-i administra panangin daca potasiul e scazut. O hemoleucograma ar fi utila. E o analiza care se face pe loc. Un hepatoprotector se impune de asemenea.
am efectuat azi testele pt eventualele infestari cu babesioza .. iar rezultatul a fost unul negativ - nu exista acesta boala ... "Comerciantul in halat de doctor " - ulterior procesului de ascultare al inimii la stetoscop , imi cere sa efectuez si o radiografie cardiaca + electrocardiograma - motivul pt care ar considera necesare aceste analize fiind bataile inimii auzite in stetoscop ar fi unele care il duc cu gandul la posibile canale infundate ... acesta fiind din punctul lui de vedere cauza ....

Acum , tratamentul cu cate o pastila de furosemid si spironolactona nu au un efect extraordinar, acele acumulari in cele 3 zile de cand am inceput administrarea acestor medicamente s-au marit ... in continuare cainele are temperatura ( azi 39 ) iar greutatea a scazut la 37,5 kg de la 40 cu 7 zile in urma ...

Aveti vreo sugestie ?

Va multumesc anticipat,
Avand in vedere cele enumarate mai sus , chiar daca ar exista probabilitatea unei afectiuni cardio .. de ce exista temperatura crescuta ? --- pe semne o infectie inca nu a fost eradicata, iar daca pana acum la antibioticele injectabile de clasa 3 si 4 nu a cedat , inclin sa cred ca poate ar trebuit repetat un tratament cu antibiotice --- am gasit veraflox de la bayer - comprimate - antibiotic cu un spectru mai larg de actiune ... as incerca si asta avand in vedere temperatura generata de infectia inca prezenta , iar boala de inima desi nu cred ca exista as lasa-o pt viitor ... duminica a stat impreuna cu mine si celelalt caine o zi intreaga afara fara a da semne vitale de oboseala - ceea ce ma face sa cred ca inima ar fi cat de cat ok.

Singurul lucru de care sunt putin ingrijorat ar fi repetitivitatea prizelor de antibiotice ( prima sesiune 3 zile injectabil - pauza 4 zile , inca 5 zile injectabil - pauza pana acum 5 zile ).

Adaug acest mesaj celui anterior de aseara , intrucat acesta ultimul reprezinta gandurile de peste noapte happy

Va multumesc,
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă