Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: leucemie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua,am LMC si de o saptamana iau Tasigna,am vazut in prospect ca la reactii adverse poate cadea parul,este posibil,a patit cineva asa ceva?ma doare scalpul ingrozitor si ma tem sa nu imi cada parul,multumesc.
Printre reactiile adverse ale acestui medicament este, intr-adevar si caderea parului. Acest fapt este temporar.
am citit si eu in prospect,dar imi va cadea tot parul,ca la alte citostatite sau cateva fire de par?
Nu vor cadea doar cateva fire, dar nu pot sa va spun cat % va cadea si cat va ramane.
Depinde de durata tratamentului, doza, reactia dvs. la tratament.Oricum v-am spus ca e ceva temporar.
Sunt alte reactii adverse care pot aparea si care cred eu ca ar fi mult mai neplacute ca: diaree, constipatie, eruptii cutanate, dureri de cap, dureri de spate, dureri musculare sau articulare, oboseala, simptome de raceala, tuse, durere in gat.
Se spune ca grapefruitul si sucul de grapefruit poate interactiona cu Tasigna si poate sa determine efecte secundare nedorite asa ca poate ar fi bine sa evitati consumul acestuia pe perioada tratamentului.
am vreo 8 zile de cand iau tratamentul si am avut primele zile varsaturi dimineata,nu ma puteam ridica din pat din cauza durerilor groaznice de cap,si acum ma mai doare dar mai incet,am dureri de spate,oase,in cosul pieptului,tuse si stare de frisoane ,parca asi fi racita,dar stiu ca vor trece asa am patit si la glivec la inceput si apoi am intrat la normal,tasigna cred ca il voi lua deacum mult timp,pt ca glivecul nu a mai facut fata,ajunsesem sa am trombocite trei milioane opt sute si iau si thromboreductin
URL de referinţă