Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: interpretare biopsie col uterin
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In urma efectuarii colposcopiei, medicul m-a asigurat ca sunt sanatoasa, am dorit totusi sa fac si o biopsie!Rezultatul a sosit si suna asa:, , POLIP GLANDULAR ENDOCERVICAL FARA ATIPII``. Doresc sa stiu daca termenul de ``POLIP``este de fapt aceea monstra care s-a trimis spre examinare sau am un polip care trebuie tratat? Termenul de POLIP GLANDULAR ENDOCERVICAL nu imi este clar! Va multumesc anticipat, Dana
Pare destul de ciudata mentiunea din rezultatul biopsiei, deoarece un polip situat endocervical trebuia sa se observe la colposcopie. Trebuie sa mergi din nou la medic cu rezultatul biopsiei. Nu este ceva grav, dar acesti polipi sunt uneori cauze de infertilitate doarece impiedica sperma sa tranziteze canalul cervical.
Multumesc mult ,dar trebuie sa va mentionez ca domnul doctor ,stiindu-ma ingrijorata ,mi-a spus telefonic ,ca rez biopsiei este bun . Eu am ridicat de la cabinet rez.( scris) in lipsa acestuia ,la interval de cateva zile ,asadar nu l-am putut intreba ce reprezinta cuvantul ''polip''.Colposcopia a fost ok, nu s-a vazut nici un polip,domnul doctor a spus ca sunt perfect sanatoasa,iar biopsia am facut-o la cererea mea,ca sa ma linistesc doar.De aceea nu mi-e clar daca termenul de ''polip''reprezinta aceea ''bucatica de carne ''raschetata de pe colul meu si trimisa spre examinare ?!!
URL de referinţă