Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Am fotofobie?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am si eu o problema. Cam de o saptamana vad incetosat si nu prea mai suport lumina puternica. Cred ca am fotofobie. Mentionez ca ma duc des la la saloane pentru bronzat. Ce sa fac?
Fotofobia este ceva mai complicat, este insotita de dureri de cap, sindrom de hipertensiune intracraniana, meningite, etc.
La tine este ceva tranzitoriu, fa o pauza nu mai merge la salon si atunci cand o faci trebuie sa ai ochii bine protejati cu ochelari speciali.
In cazul asta ar trebui sa faci un control la oftalmolog. Fotofibia poate fi si un simptom al cataractei. Iti recomand un doctor oftalmolog foarte bun: Dr. Madalina Palamariu de la Centrul Medical Focus. Toata familia este multumita de ea, o recomand cu caldura.
Dupa cum am spus, fotofobia, adica sensibilitatea la lumina, poate sa apara intr-o serie de afectiuni ca: infectii virale, afectiuni ale sistemului nervos ca meningita, botulism, rabie, conjunctivita, iritatii produse de lentilele de contact, arsuri solare si altele.
In cazul relatat de Monicaberila, cauza este foarte clara si evidenta, lumina flurescenta si incandescenta de la aparatul pentru bronzare artificiala.
URL de referinţă