Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tuse, tuse si iarasi tuse
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
In viata mea nu am patit asa ceva! Si am 44 de ani...
Totul a inceput in luna decembrie, cand mama a binevoit sa aduca acasa o gripa, viroza sau ce-o fi fost, pe care cu generozitate ne-a impartit-o tuturor din familie. Se manifesta cu stare generala prosta, putina febra - doar una su doua zile si nu mai mare de 38, si tuse. Problema este ca nu mai trece. Acum se amelioreaza, acum revine, cu manifestare principala tusea care se rupe, cai respiratorii incarcate, stare de disconfort si febra mica - pana in 37,6.
Simptomele le avem toti din familie.
Am mers la medicul de familie in momentul in care tusea nu era chiar asa de accentuata si a spus ca nu se aude nimic la plaman.
Recomandarile au fost acc si amox. A parut sa fie OK doar ca la o saptamana de la tratament a revenit brusc, cu tuse foarte accentuata (efectiv pana imi intoarce stomacul pe dos), respiratie grea si transpiratii bruste.
Caile respiratorii in continuare incarcate, dar nu tot timpul. Uneori intepaturi - senzatia pe care o ai cand inspiri alimente, dureri toracice -mai mult sub omoplat in partea stanga- poate si din cauza efortului de a tusi atata... Febra aproape deloc, in sensul ca este mult sub 37 cu termometrul sub brat si 37,2-37,3 cu termometrul in gura.
Desi la plaman pare sa nu se auda nimic, astazi am obesrvat ca daca exipir profund, adica tot aerul din plamani, mult peste respiratia normala, plamanii mei scot niste sunete infioratoare.Dau tot aerul afara si la sfarsit iese cu intarziere, se aude un sunet ca de fiebere si bineintele tusesc. Este vorba de o portiune foarte mica a respiratiei, probabil pe ultimii cm cubi expirati. Poate e normal ...
Acum, ca a inceput si scoala, ne-am inprastiat. Copii pe la facultati, etc.
Sunt disperat si eu dar mai disperat sunt in privinta lor...
Niciunul nu putem ajunge in viitorul imediat apripiat la medic pentru analize radiografii (o fi cazul?), datorita programului... Eu am multe deplasari iar ei abia saptamana vitoare pot ajunge la un cabinet.
Parca nici tratamente dupa ureche n-as mai lua, desi am in buzunar pastilele de eurespal recomandate astazi de farmacista, pe care inca nu le-am incercat ca pot da tahicardie si cam am probleme cu asa ceva...
Cel mai grav e ca maine plec iar intr-o deplasare, si in starea in care sunt... nici nu vreau sa ma gandesc...
De ce sa ma tem mai tare?
Exista vreo posibilitate de ameliorare rapida?
Orice sfat este binevenit!
Va multumesc!
Iertati-ma ca am uitat si de politeturi. Va spun acum "La multi ani!", va salut si va multumesc pentru ceea ce faceti!
Mishule draga, FIX in aceasta situatie am fost eu in noiembrie (inca tusesc cind si cind, cite un latrat ), iti spun cinstit am crezut ca mor sufocata si cu intestinele in brate de o tuse(+voma) cum nu mai vazusem/patisem nicicind. Nu-mi aduc aminte sa fi fost intr-o situatie mai dramatica vreodata, nici macar cind am avut apa la plamini pina in git si masca de oxigen pe mine !!!
Si venea peste bronhopneumopatia cronica obstructiva si hipertensiunea pulmonara, repet, moarta ma vedeam de 100 de ori pe zi !!!!
N-o lungesc, siropul de PROSPAN (extract de iedera uscata) m-a scos la lumina (5 flacoane am consumat). Este bronhospasmoltic si un extraordinar fluidizant si expectorant bronsic. Costa in jur de 27 de lei, la farmacii - siropul, nu pastila sau capsula ! Febra ma lasase si pe mine in cca 3 zile, dar tusea a fost mai mult decit cosmar ! Daca expectoratia are coloratura verde/galbena inseamna ca a intervenit si o suprainfectie bacteriana, adaugati Klacid la tratament, macar 5 zile !
Se pare ca virusul din aceasta toamna a fost criminal, mai multi cunoscuti au patit-o la fel, fara a avea antecedente pulmonare ca mine.
Incercati si voi PROSPANUL, fie-va de leac !
(10-01-2013 07:10 PM)uliana a scris: [ -> ]................................................................................​............
Incercati si voi PROSPANUL, fie-va de leac !

Din suflet iti multumesc, uliana!
Deja m-ai vindecat pe jumatate, alungandu-mi piticii de pe creier. Ma indop in seara asta cu cei de patlagina si maine iau PROSPAN pentru toata familia.
Incep sa cred ca asa este gripa dupa sfarsitul lumii (de fapt inca ma mai intreb...).

Mii de multumiri!
Mishule, n-as vrea sa intru in amanunte usor dezgustatoare, dar daca zici ca mai si pleci in delegatie iti sugerez sa fii pregatit cu muuuuulte pachetele de servetele de hirtie, tusea se lejerifica si devine FOARTE productiva chiar dupa primele doze de sirop. E dezirabil ca in astfel de momente omul sa fie in intimitatea caminului sau, dar - daca nu se poate - te vei descurca tu cumva !
Numai bine !
Incep sa-l iau abia dupa ce revin la domiciliu. Nu risc!
Multumesc pentru avertizare...
Bineinteles ca nici pana acum nu am mai ajuns la doctor.
Maine merg sa fac o radiografie pentru ca desi am scapat de tusea aia criminala - in sensul ca mai tusesc doar din cand in cand - am ramas cu o durere crancena in plamanul stang. Sper sa fie doar un junghi intercostal...
M-am tratat cu Rovamicine de 3Mil ui pentru ca o aveam deja prescrisa pentru nenorocita de sinuzita si vad ca a avut efect la ambele. Siropul nu l-am luat, pentru ca fiind mereu pe drumuri n-as fi facut fata. Am luat insa batranul sirop de patlagina si ceaiuri, tot de patlagina. Tot maine o sa caut si siropul de prospan sa termin ce am inceput...
Bafta multa, Mishule ! Te rog eu insistent, fa in asa fel incit sa pomenesti miine, in fata radiologului vorba "pleurezie". Ceva asa: Vaaai, ce ma doare ! Sper sa fie doar un junghi intercostal, iar nu vreo nenorocita de pleurezie cu raceala asta de-am avut-o ! Crede-ma, ajunge ca pleurele sa fie inflamate/lipite pe 1 cm patrat si doaaaaare, de-ti sar ochii ! Daca radiologul este putin neatent, trece cu usurinta peste acel punct, vede doar inflamatii mari cit palma. Stiu ce spun, am patit-o, pina nu am dat in varianta apoasa si am dus-o 3 luni pe picioare nici ca s-a sesizat cineva, desi vazuta fusesem de doua ori !
Apropo, durerea cum e ? Permanenta sau doar la miscare/tuse/ris/ ?
(22-01-2013 09:37 PM)uliana a scris: [ -> ].....................................................
Apropo, dureea cum e ? Permanenta sau doar la miscare/tuse/ris/ ?

Miscare, tuse, ras, inspirat profund, expirat profund si pare sa vina mereu dintr-un punct fix de unde radiaza.
Ei bine, cu atit mai mult te rog sa pomenesti vorba pleurezie/pleurita. Sper din suflet sa nu fie cazul si te astept cu drag sa vii miine si sa ma injuri pentru alarma falsa ! batting eyelashes
Bafta din nou, sa fie bine, te astept miine cu raportul !
(22-01-2013 09:48 PM)uliana a scris: [ -> ]Ei bine, cu atit mai mult te rog sa pomenesti vorba pleurezie/pleurita. Sper din suflet sa nu fie cazul si te astept cu drag sa vii miine si sa ma injuri pentru alarma falsa ! batting eyelashes
Bafta din nou, sa fie bine, te astept miine cu raportul !

Acum iertat sa fiu, dar ma gandisem si eu la posibilitatea asta insa fara sa imi fac atatea griji. Presupunand ca este o chestie care se rezolva cu inca o saptamana-doua de antibiotic daca e luata din timp, se pare ca m-am inselat... gandindu-ma ca poate fi ceva mai rau, nu m-am inselat...
Oricum nu injur, din principiu si mai ales pe cei care mi-au facut odata bine....
Pagini: 1 2
URL de referinţă