Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: febra si bubite
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara ,
Sunt Alexandra si ma comfrunt de cateva zile cu simptome ciudate pentru mine. De pe data de 1 ianuarie am febra doar seara cu valori mici 37.6, 38, frisoane si tremuraturile aferente , dureri in toate oasele si muschii, dureri de cap insa ce e ciudat nu imi curge nasul si nu ma doare gatul, nu am nici un simptom de raceala a cailor respiratorii superioare. In timpul zilei imi este bine.Ce este si mai ciudat, de ieri seara m-am umplut de bubite mici rosii care ma mananca si au un varf cu lichid. Le am peste tot, pe piept pe spate pe fata, maini,picioare chiar si pe pielea capului cateva. Nu am mai avut niciodata o reactie de felul asta, nu iau medicamente si nu ma stiu alergica la ceva.Are legatura febra cu bubitele?De sarbatori am mancat mult dar atunci pe moment nu am avut nimic, (toxiinfectie alimentara -bubitele?) iar de revelion la miezul noptii am iesit din casa incalzita si imbracata subtire (febra) sau poate fii varicela?
Va multumesc si astept raspunsul Dumneavoastra
[/u]
Alexandra, descrierea ta corespunde, in general, simptomelor de varicela.
Data fiind contagiozitatea bolii, precum si faptul ca la adulti poate imbraca forme mult mai severe decit la copii, parerea mea ar fi sa te vada un medic, inainte de a aparea posibilele complicatii.
Daca se poate, intreab-o pe mama daca ai avut in copilarie varicela; daca da, atunci se exclude aceasta ipoteza acum (imunizare pe viata). Trebuie sa te vada un medic, nu ajunge sa ne dam cu presupusul pe forum !
Va multumesc . Am o matusa care este medic internist si am mers azi sa ma vada urgent, acelasi diagnostic, varicela.Ma bucur pt ca am pofta de mancare iar de cand au aparut bubitele nu mai am dureri de cap iar febra "de seara" a scazut .Cel mai tare ma supara mancarimea bubitelor,care sunt de marimi diferite,mai ales noaptea, aplic local pe ele mixtura mentolata care ma mai calmeaza.In rest nu voi iesi din casa o saptamana si ma voi ferii de raceala.

Alexandra
E-n regula, Alexandra, ma bucur ca s-a limpezit situatia (evident, nu de faptul ca esti bolnava). Daca matusa ta nu te-a avertizat deja, iti spun eu sa nu te ingrijorezi daca, eventual, mai apar unul sau doua valuri de eruptii mai ponderate (insotite de febra usoara), acestea nu reprezinta complicatii, ci fac parte din evolutia fireasca a bolii la adulti.
Intr-adevar, este agasanta mincarimea, dar incearca sa te stapinesti cit poti, sa nu rupi bubitele/cojitele ca sa nu ramina semne. Exista si o pudra de talc mentolata, racoritoare, confera un tuseu foarte placut intregii epiderme si calmeaza pruritul.
Iti sugerez ca noaptea sa te culci cu manusi (nu ride, vorbesc serios !waiting) ca nu cumva in somn, in mod inconstient, sa-ti produci raniri prin scarpinare bubitelor.
Ai grija de tine, insanatosire grabnica ! happy
URL de referinţă