Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Anhedonie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara,am primit un mesaj in legatura cu tulburare schizo-afectiva dar nu am specificat ca sufar si de o anhedonie,incapacitatea de a simti placere de la cele mai mici pana la cele mai mari.Sufar enorm ca nu ma pot bucura cand ma joc cu copilul meu,cand port o conversatie,cand imi cumpar ceva ce-mi place,de sarbatori nu ma bucur dar nici de plans nu pot macar.Mentionez ca iau tratament demult timp cu antidepresive de 3 ani si neuroleptic de 6 luni.E de la tratament ?ce sa fac?exista medicamente pentru asa ceva?
Ai citit postarile de la un subiect similar, legat tot de anhedonie? Ti-ai masurat in ultima vreme nivelul seric al serotoninei? Daca da, cat este? Anhedonia este rezultatul unei depresii netratate, sau tratate necorespunzator. Mergi la medicul psihiatru si discuta aceste probleme. Sa reevalueze tratamentul ce ti l-a prescris.
Sanatate.
Andreiutza draga, anhedonia nu este nicidecum rezultatul tratamentului, ci face parte din tabloul clinic al diagnosticului tau, adica tulburarea schizo-afectiva. Nu poate fi tratata separat, ci doar in contextul diagnosticului existent, tinind seama si de restul simptomelor.
E posibil ca tratamentul pe care-l pomeneai in primul tau mesaj sa nu fie cel mai adecvat in momentul de fata, lucrurile se cer periodic reevaluate de catre psihiatru, in functie de prevalenta uneia sau alteia dintre fazele bolii.
Daca simptomatologia psihotica s-a remis total, poate n-ar strica sa recurgi si la ajutor psihoterapeutic, mai exact psihoterapia orientata psihanalitic, respectiv terapie cognitiv-comportamentala.
In orice caz, niciodata sa nu intreprinzi nimic de la sine putere, ci intotdeauna sub indrumarea psihiatrului ce-ti cunoaste evolutia.
Numai bine !
URL de referinţă