Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Tulburarea schizo-afectiva
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am28 ani si am fost diagnosticata cu tulburare schizo-afectiva si urmez tratament cu Solian,depakine si tritico.In urma acestei tulburari percep altfel realitatea,partea afectiva e mai scazuta.am avut multa vreme gandire dezorganizata si depresie severa in urma unei nasteri si nu am primit tratament la timp.ce sanse am sa-mi revin complet si sa parcep realitatea ca atunci cand nu aveam tulburarea?oare sa schimb tratamentul sau asa voi ramane toata viata?astept raspunsuri.va multumesc
Ai sanse foarte bune de a-ti reveni, daca la tratamentul, corect in opinia mea, ce ti s-a prescris, ai sa adaugi sedinte de psihoterapie, in special cognitiv comportamentala, care te poate ajuta sa lupti cu ceea ce inca mai lucreaza in subconstientul tau. Un rol important in recuperare il au familia si prietenii care trebuie sa te incurajeze sa depasesti aceste momente care au drept cauza principala depresia post-partum. Faptul ca deja intelegi ce probleme ai, este un lucru pozitiv, semn al faptului ca esti pe un drum bun. Trebuie doar sa nu privesti inapoi, ci doar inainte, cu optimism si incredere! happy
Multa sanatate!

P.S. Discuta cu medicul tau pentru a vedea daca nu ar trebui completat tratamentul cu niste saruri cu litiu.
URL de referinţă