Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: depresie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am o mare problema cu sotul meu. de cateva luni nu mai este el. Foarte trist, nu vrea sa faca nimic si s-a cufundat in jocurile de noroc. nu mai mananca si e foarte irascibil. Am citit pe depresiv.ro simptomele depresiei si pare ca le are aproape pe toate. i-am propus sa mergem la medic, dar refuza. Cum sa il conving?
Aceasta situatie este foarte des intalnita. Aproape fara exceptie cei ce sunt victimele unor psihoze maniaco-depresive refuza consultul medical, considerandu-se jigniti sau neconstientizand pericolul in care se afla! Nu ne-ai spus cum a ajuns in aceasta stare si ce varsta are. Nu ai decat 3 optiuni:
- sa aduci un psihoterapeut acasa, varianta cea mai riscanta probabil, daca este un tip orgolios;
- sa incerci sa il scoti din "mediul sau" apeland la toate mijloacele de socializare posibile (prieteni, rude, cunostinte) care sa ii distraga atentia de la preocuparile maniacale;
- sa apelezi la persoana cu cea mai mare influenta asupra sa (frate, parinti, prieteni foarte apropiati) pentru a-l convinge sa mearga la psihoterapeut.
Cauta un psihiatru cu o vechime si o practica de cel putin 8 ani, care sa poata dovedi ca a urmat cursuri speciale de psihoterapie.
Succes!
URL de referinţă