Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Xanax, diazepam, libido
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Am citit des cum medicamentele din clasa SSRI-urilor pot cauza pierderea libidoului.

Eu, inainte sa-l pierd, am utilizat ca prostul cam doua saptamani de Xanax, uneori combinat cu ceva vin (greseala mea) si in alte zile, cateva cu diazepam.

Desi n-am gasit concret nicaieri imi dau seama ca acest mix nu a fost o manevra inteleapta si ar fi putut sta la baza disparitiei ulterioare a libidoului care dupa aproape un an tot n-a revenit.

Tratamentul cu testosteron pe care orala n-a dat roade decat la nivel psihic unde m-a facut mai rezistent, mai puternic si cu mult mai multa energie, in sfera sexuala n-a facut decat sa-mi mareasca usor sensibilitatea la atingere ceea ce a fost pana la urma foarte bine in comparatie cu nimic !

Am citit ca disfunctiile sexuale sunt anormalitati intre raporturile dintre hormoni, neurotransmitatori, organe sexuale. Organele sexuale au fost verificate, hormonii la fel, exceptand DHEA, estradiolul, cortizolul - din cei care am citit ca pot avea legatura cu functia sexuala, mai raman neurotransmitatorii si aici ma tem ca e problema mai ales pe fondul acelor pastile...

1. Aceste doua medicamente fac parte din clasa SSRI-urilor ?

2. Pot ele cauza disparitia libidoului de maniera asta ? (adica insotita de anhedonie?)

3. Se poate sa fie o problema a receptorilor dopaminergici sau a nivelului de serotonina care sa fie la baza problemei ?

4. In afara de testele hormonale facute la endocrinolog, ce alte teste de sange sunt de facut in asemenea situatie ?

http://mymed.ro/medicamente-disfunctie-sexuala.html

Aici este o lista cu substantele active din medicamente doar ca nu stiu exact din care clasa e xanax-ul mai ales dar nici diazepamul ca sa pot sa incep sa caut efectele posibile...
Cele doua medicamente pomenite nu sint antidepresive SSRI, ci benzodiazepine anxiolitice. Pot da tulburari de libidou, dar din cite stiu eu acestea dispar o data cu incetarea administrarii doctoriilor respective.
Atentie pe viitor: nici un fel de medicatie psihiatrica nu trebuie combinata cu bauturile alcoolice. Este contraindicatie majora !
Eu de la xanax nu am avut astfel de probleme. (Cei drept luam si in doze minuscule... jumatate de pastila sau una intreaga de 0.25) Luat in continuu timp de jumatate de an. Momentan iau doar ocazional, mai mult seara fiindca nu pot sa dorm
Prietene, benzodiazepinele nu se iau asa, pentru orice motiv! E un lucru periculos chiar si la doze mai mici. Ele sunt destinate tratamentului anxietatii generalizate cu sau fara stari depresive si numai la recomandarea medicului.
Probabil n-ai observat ca raspunsul tau vine cam tarziu, postarea lui laurentiu 2 datand din noiembrie 2012! happy
(18-07-2013 04:44 PM)SoulHealer a scris: [ -> ]Prietene, benzodiazepinele nu se iau asa, pentru orice motiv! E un lucru periculos chiar si la doze mai mici. Ele sunt destinate tratamentului anxietatii generalizate cu sau fara stari depresive si numai la recomandarea medicului.
Probabil n-ai observat ca raspunsul tau vine cam tarziu, postarea lui laurentiu 2 datand din noiembrie 2012! happy

Pai mie mi-a fost dat pentru atacuri de panica si anxietate. Dupa o jumatate de an am reusit sa ma las de ele, dar dupa un timp iar m-am apucat sa le iau din cand in cand. Calatorisem intr-un loc unde nu ma simteam in siguranta si nu puteam sa ma linistesc, noaptea nu puteam sa adorm din cauza batailor agresive ale inimii. Momentan am aceleasi probleme, si o jumatate din 0.25 de xanax ma ajuta sa adorm. Cateodata ma gandesc ca aceste ameteli temporare care ma iau precum si oboseala continua si durerea de cap sa nu fie din cauza lor, sau vreun sevraj. Plus de asta cand iau xanax imi scade tensiunea (De exemplu aseara am masurat un 150, dupa ce am luat o jumatate de xanax mi-a scazut la 130). Stiu ca nu este bun, si ma cuprinde un sentiment de vina, ma gandesc ca am devenit un toxicoman. Insa e grea viata de anxios. Maine cred ca merg la medicul de familie (si medicul de familie e ceva gen "Ia pastile pentru tot ..." i se rupe de faptul ca as putea deveni impotent sau ca voi avea alte efecte adverse.
Xanax-ul da dependenta si doar la gindul ca-ti lipseste din mica ta farmacie, te ia cu tremuraturi si bazdacuri...eu cred ca doar tu poti depasi atacul de panica...in momentul in care te ia ,sa-ti gasesti o preocupare,de ex. eu intru pe net sau vizitez un batran bolnav si uit de pb. mea...sa nu crezi ca eu nu am motive sa intru in panica dar, depasesc momentul cu brio.
In locul tau, as cauta un alt med. de fam.
URL de referinţă