Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: analize perioada de sarcina
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Acum ca am facut ablatie si sper ca am scapat de tpsv, as vrea sa raman insarcinata. Inainte si dupa ablatie am facut tot felul de analize si chiar si o ecografie tv,si totul e bine,dar, dna dr care mi-a facut ecografia si mi-a zis ca e ok, a spus ca trebuie sa fac niste analize gen listeria, toxoplasmoza si altele de acest gen.Nu a vrut sa imi dea mai multe detalii, eu am platit decat ecografia nu si consultatia, asa a spus doamna doctor,si ca la 35 de ani e mai complicat cu sarcina.Ceea ce as vrea sa stiu, oare aceste analize sa le fac inainte de a ramane insarcinata sau sa le fac doar daca o sa am o sarcina? Aceste analize sunt destul de scumpe,si chiar nu mai stau bine cu banii.Si apoi, daca o sa am o sarcina, oricum o sa cheltui o gramada de bani cu tot felul de analize. Am ajuns la concluzia ca in ziua de azi, ca sa ai o sarcina si sa faci toate aceste analize,trebuie sa fii aproape bogat( scuzati exprimarea "aproape bogat").sad
Parerea mea e ca ar trebui sa faci aceste analize inainte de a decide sa ramai insarcinata. Nu dupa ce descoperi ca deja esti.
Sunt, intr-adevar, scumpe, dar gandeste-te ca daca, Doamne fereste, ai avea vreo problema in timpul sarcinii sau copilul va avea probleme, dupa aceea ai plati si inzecit numai sa nu se fi intamplat asa ceva.
Astfel ca mai bine faci absolut toate analizele necesare si stai linistita.
Multumesc mult ptr raspuns. Toata stima si admiratia mea.Ca de obicei,sunteti acolo cu un raspuns pe masura si o vorba buna.
URL de referinţă