Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Hemoroizi in sarcina
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Sunt insarcinata in 19 saptamani si ma confrunt cu problema hemoroizilor. Am zile cand sangereaza, din cate am reusit sa vad sangele vine de la exterior (fiind hemoroizi externi).

Mentionez faptul ca tin regim alimentar (nu mananc condimentat). Totodata, nu sunt constipata deloc. In trecut m-am mai confruntat cu problema hemoroizilor, avand episoade lungi de constipatie.

Ce remedii naturiste imi recomandati sa incerc? Poate ceva comprese cu ceaiuri?

Va multumesc!
Gini draga, pentru situatii foarte presante, adica singerare puternica, foloseste unguentul hemorzon (dupa igienizarea stricta a locului), dar nu mai mult de maximum doua zile. Pe scurt, doar cit sa se opreasca singerarea. Unguentul, pe linga antibiotice, are si cortizon, la administrare indelungata poate avea actiune sistemica si nu doar locala, ceea ce nu e cazul sa pateasca o femeie insarcinata.
Spui ca nu esti constipata, ca atare nu exista nici efort de defecatie, nici materie fecala dura care sa provoace ranile. Ma gindesc ca hemoragia ar putea fi astfel urmarea unei igienizari mai "dure". Iti sugerez sa renunti definitiv la folosirea hirtiei (fie si foarte fine) si inlocuieste-o cu spalare cu apa calduta, urmata de tamponare usoara cu prosop de bumbac, apoi ungerea locului cu ulei de arnica sau macar vitamina A uleioasa.
Sa-ti fie bine !
URL de referinţă