Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: analize proaste
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua, Tatal meu a decedat acum o luna si jumatate rapus de un cancer la ochi cu metastaze in ficat si la oase. Vreau daca se poate sa imi interpertati analizele de mai jos pt ca ma sperie f tare ideea de a avea cancer desi am citit ca nu este dovedit stiintific ca se mosteneste genetic. : glucoza 85mg/dl; urea 34.5mg/dl; creatinina.69 mg/dl; amylase 55. u/l; calciu 10.30 mg/dl; magneziu 2.0; cholesterol 322 mg/dl; trigliceride 108mg/dl; direct HDLC 54. mg/dl; uric acid 4.0 mg/dl; total protein 10.6 g/dl; albumin 5.52 g/dl; AST/GOT 27 U/L; ALT/GPT 31. U/L; ALKP/FA 83. U/L; GGT 25U/L; total bili 1.3 mg/dl; bili neconjugata 1.1 mg/dl; bil conjugata 0.0 mg/dl; fier 83 mg/dl; LDH 507 U/L; LDL 246 mg/dl; VLDL 22 mg/dl Din ce vad eu in aceste analize col3esterol este f mare dar banuiesc ca nu are legatura cu cancerul, ceea ce ma nelinisteste este LDH-ul. proteina, albumina, bil. neconjugata si LDL-ul care nu sunt in parametri normali. Vreau sa stiu daca din aceste analize se poate pune diagnosticul de cancer ( suspiciune) sau ce analize ar trebui sa mai fac pt a putea fi concludent? Va multumesc. Revin cu aceste analize facute pe 12.12.2012 WBC 6.3; RBC 4.45; HGB 13.0; HCT 37.1; MCV 63.4; MCH 29.2; MCHC 35.0; PLT 319; LY 41.5; MO 5.3; GR 53.2; EO(mai mare) 0.7; RDW 10.5 %; PCT 0.16 %; MPV 5.3; PDW 17.8H %
Din ceea ce ai mentionat, intr-adevar colesterolul este destul de mare si desigur, colesterolul "rau", LDL-ul. LDH -ul este si el un pic mai mare decat ar trebui, dar poate fi doar un fapt conjunctural. Trebuie investigat mai indeaproape ficatul, inclusiv ecografic. Poti avea un sindrom Gilbert, de ex., adica un deficit enzimatic care face ca bilirubina sa nu poata fi metabolizata complet si sa aiba un nivel un pic mai mare decat cel normal (1,2-1,3 mg/dl). Poate fi vorba de o steatoza non-alcoolica a ficatului si asta se reflecta in metabolismul defectuos al grasimilor. Poate esti supraponderala si ai o viata sedentara. Poate fi si efectul stresului la care ai fost supusa. Lasa de-o parte gandurile negre cu cancerul pentru ca nu e cazul! Mergi la medic pentru investigatii suplimentare pentru caile hepatobiliare si tratament hipocolesterolemiant. Un regim adecvat alimentar si de viata, cu multa miscare sunt si ele necesare.
Sanatate.
Nicolina draga, cu tot respectul, s-a strecurat o mica greseala in transcrierea datelor; LDH-ul nu semnifica fractiunea buna a colesterolului total, ci inseamna lactat dehidrogenaza, o enzima intracelulara cu mare raspindire in organism. Cresterea ei excesiva (507 U/L) se poate datora foarte multor cauze si are relevanta clinica doar in corelatie cu restul rezultatelor de analiza.
Colesterolul total este si el mare, dar fractia buna - HDL-ul - este impecabila, adica 54mg/dl ; adunind cele trei fractii de colesterol - LDL ,HDL, VLDL , adica 246+54+22=322 mg/dl, rezulta exact colesterolul tau total. Trebuie scazut neaparat LDL-ul, astfel ca totalul sa nu depaseasca 200 ml/dl. Nu cancerul sa te preocupe, ci o eventuala ateroscleroza si probleme cardio peste niste ani, daca nu scad lipidele !
Numai bine !
A transcris bine rezultatele. LDH e lactat dehidrogenaza, intr-adevar, dar nu se confunda cu HDLC-ul. E adevarat, sunt grupate astfel incat pot crea impresia unei confuzii intre LDH si HDL! happy
URL de referinţă