Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: sangerare de la ovulele klion?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!Am o mare nelamurire:in urma cu o luna am facut testul papanicolau si analiza secretiei de col si rezultatele au iesit bune.Apoi am fost la ginecolog sa le prezint si sa fac un control de rutina si mi-a dat reteta cu ovule klion sa le folosesc 10 zile deoarece aveam secretia mai abundenta.Dupa primele 3 utilizari secretia a devenit rozulie spre rosiatica,apoi am continuat inca 2 zle si situatia s-a agravat pt ca am o sangerare mica.Am decis sa nu le mai folosesc.Mentionesz ca nu trebuie sa-mi vina menstruatia.Sa fi sangerat ca nu tolerez acest tip de ovule?Va rog ajutati-ma cu un sfat!
Tratamentul cu Klion este indicat in infectiile vaginale care sunt provocate de Trichomonas V.
Pentru o eficienta maxima, probabil ca medicul ti-a indicat un tratament oral, unul local si binenteles si tratarea partenerului.
Este posibil ca aceste ovule, Klion, sa produca o iritatie locala cu sensibilizarea mucoasei vaginale si de aici acele mici sangerari.
Eu zic sa continui tratamentul si numai daca apar simptome mai grave, deranjante ca: greturi, varsaturi, eruptii cutanate, febra, modificarea culorii urinii sa te adresezi medicului pt. a decide noaua schema de tratament.
Sanatate, numai bine!
Am precizat mai sus k am efectuat testul papanicolau si analiza secetiei de col si rezultatele au iesit bune,fara modificari sau alte anomalii...Nu am inteles prea bine de ce mi-a prescris aceste ovule,mi-a zis doar in urma consultului k am secretie mai abundenta si mi-a dat reteta. cu ovule klion si ovule softugyn,acestea din urma sa le folosesc dupa menstruatie 6 zile timp de 3 luni.Nu stiu ce sa cred....as vrea sa ma programez din nou si sa imi faca o ecografie intravaginala ca sa ma lamuresc mai bine,sa nu mai fiu ingrijorata.Multumesc pt raspuns!
Secretia abundenta arata ca exista totusi o modificare a ph in zona vaginului care poate fi cauzata de o infectie micotica sau bacteriana (de altfel tratamentul pe care l-ai primit dovedeste acest lucru).
Rezultatele bune, despre care iti spunea medicul, inseamna ca nu ai nimic grav, adica modificari displazice la nivelul colului.Secretia vaginala se poate trata.
Ovulele cu Softugyn si cele cu Kilon sunt recomandate tocmai in candidoza si trichomoniaza vaginala, in vaginite bacteriene.
Nu stiu de ce vrei sa faci o ecografie transvaginala?Aceasta se indica pentru vizualizarea organelor genitale, in sarcina incipienta, inducerea ovulariei, leziuni care nu pot fi vizualizate transabdominal.
Daca acest lucru te linisteste, oricum nu are ce sa-ti faca rau!
Sanatate!
As vrea sa fac deoarece am citit pe net k sangerarea de la ovule poate fi cauzate de vreo rana pe col si m-am speriat foarte tare deoarece eu anual fac un control ginecologic de rutina si nu mi s-a mai intamplat asta pana sa le folosesc.Am mai facut ecografie si acum 2 ani si mi-a spus k sunt ok,insa acum sunt surprinsa ca am sangerat de la ovulele astea.Am mai folosit in trecut alte tipuri de ovule(recomandate de ginecolog tot din pricina secretiei un pic mai abundente dar fara alte modificari)si n-am avut nimic.Multumesc pt incurajare!
Cu placere! Astept sa ne spui ce ai facut!
Numai bine!
URL de referinţă