Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: infectie mixta
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

In urma cu o saptamana mi-am facut un control ginecologic, rezulatetele analizelor sunt:

FRECVENTE CELULE EPITELIALE IZOLATE SI GRUPATE IN PLACARDE
- RARE LEUCOCITE POLIMORFONUCLEARE NEUTROFILE
- RARI COCI GRAM POZITIVI DISPUSI IN DIPLO SI IN LANTURI
SCURTE
- RELATIV FRECVENTI LACTOBACILI DOEDERLEIN
CANDIDA albicans......................PREZENT

Va rog frumos sa imi spuneti in ce consta aceasta infectie mixta si care este cauza ei.
Multumesc mult
Cristina
In primul rand este foarte clar ca ai o micoza (candidoza) determinata de candida albicans.
Candidoza, la femei poate fi cauzata de un tratament pe o perioada mai lunga cu antibiotice, tulburari hormonale (de exemplu determinate de afectiuni ale tiroidei, sau folosirea contraceptivelor), sau poate fi cauzata de boli cronice ca diabetul, sau cand igiena locala lasa de dorit.
Candidoza este o boala cu transmitere sexuala(BTS), femeia o poate contacta atat prin contact sexual, dar si prin una din metodele amintite mai sus.
La barbat candidoza apare doar in urma contactului sexual (neprotejat).
Prezenta florei Doderline nu trebuie sa te ingrijoreze deoarece ea reprezinta flora normala vaginala care are rolul de a crea un mediu usor acid care protejeaza mucoasa vaginala de infectii.
Cu cat cantitatea florei Doderlein este mai mare cu atat probabilitatea de a dezvolta infectii vaginale scade.

Concluzie: mergi la ginecolog care va indica un tratament potrivit tie si partenerului sexual. Veti face numai sex protejat!
Va doresc numai bine!
URL de referinţă