Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Artrita reumatoida juvenila (Boala Still)
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Boala Still sau artrita reumatoida juvenila sistemica este o afectiune inflamatorie ce se caracterizeaza prin pusee febrile, pete tegumentare roz-portocalii si/ sau artrita.

Debuteaza de obicei in copilarie dar s-au descris si cazuri cu debut la maturitate.

Este cel mai rar subtip al artritei reumatoide juvenile (ARJ) , dar, particular, ea dezvolta semne si simptome ale afectarii intregului corp ( de unde denumirea de “sistemic”), precum: febra ridicata, adenopatii (inflamatia ganglionilor) si marirea in volum a unor organe interne. Boala Still este denumita dupa un doctor englez Sir George F. Still (1861-1941)

Semnele si simptomele bolii Still

* Febra- cel dintai simptom al bolii, este sub forma unor episoade zilnice trecatoare, dar cu cresteri bruste peste 39 undefinedundefined˚C. Aceste varfuri febrile survin aproximativ la aceeasi ora in cursul unei zile.
* Rash- sunt mici pete pigmentare roz-portocalii, ce nu bombeaza pe suprafata pielii si nu dau mancarimi. Cel mai frecvent ele se gasesc pe membrele superioare si inferioare, torace, spate si, mai rar, pe fata.
* Fatigabilitatea- este o oboseala ce insoteste criza febrila si rash-ul.
* Artrita- este inflamatia articulatiilor, caracterizata prin durere, sensibilitate, fragilitate, crestere in volum/ umflare, datorita producerii in exces in interiorul articulatiei a unui lichid ce irita terminatiile nervoase de la acest nivel.
* Dureri musculare
* Pofta de mancare diminuata
* Greata
* Scadere in greutate
* Adenopatii
* Hepatosplenomegalie- este o marire in volum a ficatului si splinei, observata de medic la palparea abdomenului
* Dureri in gat
* Pericardita si pleurita- sunt inflamatii ale unor foite ce invelesc inima, respectiv plamanii. Uneori, se pot dezvolta revarsate lichidiene pericardice si pleuretice, adica acumulare de lichid intre foitele respective.

Diagnosticarea bolii Still

Se pune diagnosticul de boala Still/artrita reumatoida juvenila sistemica pe baza semnelor si simptomelor date de aceasta: crizele zilnice cu puseu febril, fatigabilitate, rash, artrita, dureri musculare. La consultatie, medicul mai poate constata adenopatii, hepatosplenomegalie, pericardita, pleurita si/sau revarsate lichidiene in sacul pericardic, respectiv pleuritic.

Un semn determinant pentru diagnosticul bolii Still este artrita persistenta- dureaza mai mult de 6 luni, eliminand suspiciunea existentei altor bolii cu simptomatologie asemanatoare( unele infectii, cancere, alte tipuri de artrita)

La analizele sangelui apar leucocitoza ( numar crescut de celule albe sangvine), anemie (scaderea numarului de celule rosii sangvine/hematii), nivele serice ridicate de proteina C reactiva si cresterea VSH-ului ( viteza de sedimentare a hematiilor), ultimele doua fiind un indicator al inflamatiei. Surprinzator, testele de sange specifice pentru artrita reumatoida ( factorul reumatoid) si lupusul eritematos sistemic ( anticorpul antinuclear/ ANA) sunt, de obicei, negative.

Evolutia bolii Still

Febra si celelalte simptome generale au o evolutie in pusee zilnice timp de cateva luni, dupa care ele dispar, dar , totusi, poate persista artrita, devenind cronica.

Tratamentul bolii Still

Este foarte important ca boala Still sa fie diagnosticata si tratata corect cat mai devreme, pentru a surprinde boala intr-un stadiu cat mai usor, inainte de aparitia leziunilor semnificative ce sunt mai greu de tratat.

Se urmareste tratarea durerii, prevenirea complicatiilor articulare si a celor sistemice.

Primul pas este reducerea inflamatiei prin medicatie specifica cu antiinflamatoare nesteroidiene, de tipul aspirinei, ibuprofenului. Ele limiteaza producerea lichidului intraarticular si, in scurt timp, lichidul acumulat deja se reabsoarbe, deci dispare durerea si stopeaza evolutia leziunilor articulare.

Corticosteroizii, precum prednisonul, sunt indicati pentru durerile persistente si forme mai grave ale bolii, datorita efectelor secundare importante ce merg pana la afectarea cresterii normale a copilului.

Si-a dovedit eficienta si medicatia imunosupresoare ( Metotrexan), ce scade raspunsul exagerat al organismului de aparare impotriva structurilor articulatiei.

O noua clasa de medicamente, ce consta in agenti biologici tinde sa inlocuiasca medicatia clasica folosita in artrita reumatoida juvenila. Acesti agenti biologici impiedica actiunea unei proteine ce favorizeaza inflamatia.

Un rol important il ocupa gimnastica recuperatorie, fizioterapia sau sportul regulat, de preferat inotul.
Am si eu o intrebare!
Nepotica mea are 3 luni si doua saptamini si inca nu-si tine capul:
Care sa fie problema ?
Din ce cauza sa fie?
Este grav?
Ce se poate face?

Cu multumiri!
Adrian
Acum depinde de copil, e totusi cam micuta pentru a trage concluzii. Am intalnit copii care in jurul acestei varste isi puteau tine singuri capul, dar nu prea mult ca oboseau destul de repede, altii si-l puteau tine fara probleme oricat ... depinde de fiecare. Trebuie sa le dati, totusi, un timp sa isi intareasca musculatura gatului. Ganditi-va ca la un nou-nascut capul reprezinta un sfert din lungimea corpului.
Eu personal zic ca nu ar fi nici o problema. Eventual daca dupa inca 1 luna - o luna si jumatate nu poate, totusi, sa isi tina singura capul atunci ar putea fi vreo problema.
Dar pana atunci eu as lasa copilul linistit.
Daca, totusi, descoperiti ca situatia nu se imbunatateste problemele pot fi sau musculare sau articulare. Dar ce fel de investigatii sa faceti asta pediatrul trebuie sa va spuna, in functie de examinarea fizica a copilului.
salutare!

nepotica mea a fost la spitalul Budimesc si acolo a facut exercitii pentru muschii gitului timp de 2 samtamini. Acum este mai bine , a inceput sa-si tina capul.
nepotica mea este bine. Acum sta si in sezut.
Minunat, o veste foarte buna printre atitea necazuri personale si generale care ne bintuie pe toti! Sa creasca mare, sanatoasa si norocoasa ! Dar daca tin eu bine minte, tu parca aveai niste probleme cu inima. Despre asta nu ne zici nimic ? S-auzim de bine !
URL de referinţă