Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: cezariana
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
De 2 saptamani si 4 zile am nascut prin cezariana si de cateva zile ma doare in partea dreapta deasupra operatiei(doar cand ma apas).Mentionez ca am fost racita si tuseam puternic, de la faptu cum tuseam ma doare?inca mai tusesc dar foarte rar si nu asa tare, in rest ma simt foarte bine, operatia mi se vindeca foarte bine, nu am avut febra, varsaturi sau orice altceva.Si inca ceva operatia in partea stanga e putin tare.astept raspuns
Avand in vedere cele relatate de tine, iti spun sa fii linistita, nu sunt motive de ingrijorare, deoarece nu prezinti simptome care sa puna probleme deosebite adica, febra (un indiciu ft. important!), sangerare, infectia tractului urinar.
Recuperearea dupa o operatie cezariana dureaza aprox. 4 saptamani, iar incizia se poate spune ca se vindeca in medie in 4-6 saptamani, dar este posibil ca pacienta sa prezinte dureri locale chiar pana la 6 luni (in cazul tau este cu atat mai explicabil, avand acea tuse muschii abdominali au fost si ei solicitati).
Sa acorzi o atentie deosebita toaletei plagii, daca constati ceva suspect (supuratie, febra) sa te prezinti la medic.Eu cred ca totul va fi ok.
Numai bine!
URL de referinţă