Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Problema dezvoltare
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua
am 21 de ani si penisul meu are 13 cm si este foarte subtire iar pe langa aceste lucruri ejaculez repede
acest lucru poate fii si din cauza ca ma masturbez de 5 ani?
pot face ceva in privinta aceasta pentru ca ma macina dimensiunile si problemele pe care le am
Da, ejacularea precoce poate sa fie cauzata de masturbare. Cei care o fac frecvent, se vor confrunta cu scaderea pragului de excitabilitate (se excita foarte usor in compania unei partenere) si drept urmare, cu o nedorita ejaculare precoce. Acest lucru se poate corecta renuntand la practica, facand exercitii Kegel si adoptand, impreuna cu partenera, tehnici de prelungire a preludiului, de jocuri sexuale care au drept scop diminuarea si gradarea tensiunii erotice prea mari pe care o simti acum si care duce la ejaculare precoce. Legat de dimensiuni, multumeste-te cu ce ai. Un penis de 13 cm in erectie este suficient pentru a satisface o partenera pentru ca, asa cum poate stii, majoritatea femeilor ajung la orgasm ca urmare a stimularii clitoridiene si a punctului G si mai putin ca urmare a stimularii vaginale profunde. Sunt tehnici si exercitii de marire a penisului dar nu ti le recomand pentru ca multe dintre ele s-au dovedit nocive in final sau prea putin eficiente.
Cunosti sloganul cu "Marimea nu conteaza"?! Mult mai importanta este calitatea erectiei si abilitatea de a-ti satisface partenera prin cunoasterea aprofundata a organismului ei si prin folosirea imaginatiei pentru a descoperi noi metode de a-i produce placere! happy
URL de referinţă