Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: problema grava
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua. Am 19 ani si am o problema cu ejacularea, adica ejaculez in maxim 5 minute. Am o viata sexuala normala, dar nu inteleg de ce ejaculez asa repede. Dati-mi un sfat, un medicament ceva, va rog, pentru ca nu stiu ce sa mai fac!
Ejacularea precoce este cea mai raspandita disfunctie sexuala a barbatilor cu varste intre 18 si 40 de ani. 1 din 3 barbati sufera de aceasta tulburare care in marea majoritate a cazurilor este de natura psihologica. Sunt destul de multe cauze care o determina:
-impotenta
-probleme de sanatate
-stres (unul dintre cei mai importanti factori declansatori)
-medicamente pentru tratarea unor afectiuni
-o viata sexuala afectata de lipsa educatiei sexuale , precepte religioase, partenere instabile, masturbari frecvente care scad pragul de excitatie sexuala.
Presupunand ca n-ai probleme de erectie, atunci cu o mare probabilitate e de natura psihologica. Vestea buna este ca se poate vindeca prin psihioterapie si tratament medicamentos. Trebuie sa mergi la un endocrinolog specializat pe probleme de andrologie. Sunt multi medici care te pot indruma si dintre ei amintesc aici de dr. Radu Mihalca de la Centrul Medical Academica.
Trebuie sa mai stii ca poate fi si o problema de cuplu, daca ai o partenera stabila. In rezolvarea problemei vei vedea ca si partenera are un cuvant de spus, nu numai tu, care, orgolios cum sunt toti barbatii, vrei neaparat sa dovedesti ceva si un esec te face sa intri intr-un cerc vicios din care nu mai poti iesi. In plus, vei ramane cu teama de un nou esec si astfel problema se perpetueaza.
Succes in acest demers si capul sus. Lucrurile se rezolva mai usor decat crezi!happy

P.S. Noi nu prescriem tratamente medicamentoase indiferent de caz! Doar medicul o poate face. In cazul tau insa, iti recomand un spray pe baza de lidocaina pe care poti incerca sa-l utilizezi inainte de actul sexual. Nu exagera cu utilizarea lui si mergi la medic pentru a rezolva problema de fond! Sanatate!
URL de referinţă