Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Raceala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
In urma cu o saptamana m-am racit destul de rau. Ma durea gatul, am facut febra, aveam frisoane,ma dureau toti muschii si ulterior am inceput sa tusesc. Am luat doar paracetamol, algocalmin si un sirop de tuse. Nu am vrut sa iau antibiotice fara sa fie cazul.
Acum, dupa o saptamana, tusesc si respir foarte greu. Am senzatia ca ma apasa ceva pe piept. Ma simt si destul de slabita. La inceput credeam ca e efectul medicamentelor, dar nu am mai luat de o zi si tot slabita ma simt. Nu as vrea sa iau antibiotice pentru ca dupa ar trebui sa stau tot in pat(ametesc cand ma ridic) si nu imi prea permite timpul.
Mi-am sunat medicul de familie pentru a-mi face o programare, insa nu raspunde. Banuiesc ca este in concediu?
Ce as putea face?
Deea, slabiciunea persista intrucit se pare ca te-ai procopsit cu o zdravana viroza respiratorie de vara, pe un fond imunitar mai slabit, probail cind s-a schimbat brusc vremea si din canicula am dat-o in nopti de 14-15 grade. In nici un caz nu lua antibiotic de la sine putere, pe viroze n-are nici un efect !
Schimba siropul de tuse (nu stiu ce folosesti acum), dar iti recomand cu toata caldura siropul din extract uscat de iedera, se numeste PROSPAN, este atit expectorant, cit si bronhospasmolitic. Costa in jur de 27 de lei, este remarcabil de bun. Poate n-ar strica niste vitamine din seria B-urilor, dar si mai bine o punguta de polen de 100 de grame, din farmacii sau plafar, reda poft de mincare, revigoreaza rapid (2 lingurite rase in prima parte a zilei). Hidrateaza-te corect, poate faci si nitel ceai de cimbru, 1-2 cani pe zi, usureaza si asta tusea si respiratia !
Sa-ti fie bine !
Scuze ca raspund cu intarziere,dar poate postul meu va fi de folos si altor cititori.
Pentru raceala este foarte bine daca pui intr-o cana 2 lingurite de miere,iar peste pui cateva picaturi de tincura de propolis,busuioc si cimbru.Le amesteci pe toate si bei zeama aia.Dupa nu mananci jumatate de ora.
Si eu raceam inainte cum se schimba vreme si numai cu reteta asta imi trecea.
Daca vreti sa nu mai raciti niciodata, consumati in fiecare dimineata o lingura de fructe goji!! Costa si destul de putin 10 lei/100grame si sunt miraculoase!
Fulgule, sa vezi ce-ti fac daca la iarna indraznesti sa-mi trimiti un mesaj guturaiat ! laughing
Lasind gluma la o parte, sint bune(si gustoase) intr-adevar bobitele de goji, au muuuulte minerale si vitamine, tin bine inclusiv de foame,lucreaza si pe imunitatea nespecifica, dar nu sint totusi un remediu universal !
Si eu le-am cumparat mai bine ca tine, de la plafar: 25 de lei pe punga de 300 g !
Sper si eu sa nu-ti trimit un mesaj guturaiat, dar daca se intampla, ce vrei, mai raceste omu' , doar e om happy))
Chiar sunt bune, adica ma vad pe mine..
Cu privire la pret, am vazut pe un site 40 de lei 500g..ma tenteaza rau big grin
Da, am vazut si eu diverse oferte, dar ma voi rezuma totusi la plafar, am niscaiva indoieli cu cumparaturile astea online !
Incearca si varianta rehidratata, sa vezi ce misto sint si asa ! Zici ca maninci fructe proaspete. Am pus goji rehidratat si intr-o budinca, in loc de stafide, mi-am umilit vecinele cele gospodine ! big grin
URL de referinţă