Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: excrescente in zona vaginala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna seara!

Am observat recent intre labii, spre anus, niste excrescente de culoarea pielii, putin albicioase spre varf. Nu stiu cand au aparut si nu prezint nici un simptom in zona respectiva. Precizez ca de-a lungul ultimilor 3-4 ani am tot avut crize de cistita si de candida. Eu nu pot ajunge la doctor pana saptamana urmatoare, asa ca m-ati putea ajuta cu o parere despre ce ar putea fi, pentru ca navigand pe net am gasit tot felul de lucruri inspaimantatoare?

Va multumesc mult!
Suzy, din descriere pare a fi un condilom sau - mai clar - neg genital produs prin infectia cu Human Papilloma Virus (HPV).
Nu cred ca e cazul sa te gindesti la lucruri inspaimintatoare, examenul clinic si un Babes-Papanicolau vor elucida cu certitudine problema.
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o parere.
De cca 7-8 luni mi-a aparut in zona genitala, pe una dintre labii, chiar la intrarea in vagin,(de fapt, cam intre vagin si anus) un fel de neg sau alunita, nu stiu exact ce este.
Este de culoarea pielii, este foarte moale si se tine foarte putin. Este exact ca acele alunite (sau cum se numesc) care apar uneori in zona pieptului, pe gat si care uneori se mai si rup singure. Decat ca aceasta este mai mare, are cam un centimetru lungime. Acum aprox. 7-8 luni cand am depistat-o eu asa era de mare. Cred ca a aparut si in 3-4 zile a crescut atat. De atunci nu mai creste, nu si-a modificar forma,nici culoarea, nu ma doare, nu ma jeneaza, este ata de moale incat uneri si cand ma spal uit de ea. Doar ca este acolo. De aceea nici nu am mers la medic. Mi-e tare frica si jena in acelasi timp.
Daca puteti sa imi spuneti si mie o parere... Ce poate fi? Daca e periculoasa? Daca se poate modifica in timp? Orice sfat mi-ar fi de mare ajutor macar pentru linistea mea. Cu siguranta o sa merg si la doctor, dar pana ajung...
Va multumesc.
De cele mai multe ori negii care apar in orice zona a corpului sunt de etiologie virala.
La tine a aparut intr-o zona mai sensibila, poate sa fie condilom (de origine virala, cel mai probabil HPV) sau o mica veruca.
Datorita localizarii exista probabilitatea sa apara leziuni (ruperea, sangerarea) ceea ce nu ar fi de dorit.
Cel mai bine este sa te consulte medicul si sa urmezi recomandarile acestuia.
Va mltumesc frumos pentru raspuns si pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns happy Marti am programare la medicul ginecolog.
URL de referinţă