Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Analize
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
As dori sa stiu cam ce analize ar trebui facute periodic la barbati si la ce durata de timp chiar daca ne simtim bine. Sau daca ar fi bine sa mergem periodic la controale chiar daca ne simtim bine.

Eu am 19 ani si debea am terminat liceul. In 12 ani de scoala nu prea ni s-a spus nimic legat macar de un minim de masuri preventive legate de sanatatea noastra si nu vreau sa mor prost...laughing

PS : Asta mi s-a parut cel mai potrivit topic pentru intrebarea mea.
Iti dau urmataorele informatii, tinand cont de varsta pe care o ai.
Daca erai mai "batran" iti recomandam in plus niste analize pe care ar fi trebuit sa le faci periodic.

In primul rand trebuie sa ai un medic de familie care sa te examineze clinic macar o data pe an, chiar daca nu te stii bolnav.
Medicul de familie iti poate da trimitere pentru analize periodice tinand cont de ceea ce gaseste (sau nu) la examenul clinic, in plus medicul trebuie sa stie si antecedentele tale patologice si cele heredo-colaterale (daca exista).

Analizele uzuale pe care sa le faci, in mod normal, o data pe an ar fi:
- hemoleucograma completa (Hb, Ht, globule rosii, albe, trombocite)
- formula leucocitara (neutrofile, bazofile, eozinofile, limfocite, monocite)
- ionograma sanguina - Ca, Mg, K (cea mai importanta este dozarea calciului ionic seric)
- VSH
- glicemie
- colesterol (HDL, LDL)
- TGO (AST), TGP (ALT)
- examen sumar urina

Este bine sa-ti iei din cand in cand tensiune arteriala, si anual sa faci o electrocardiograma.
Sper ca esti destul de informat (daca nu te vei informa) si nu va fi cazul sa faci analize ca VDRL si analize pt. depistarea HIV.
"Raze la plamani" nu e nevoie sa faci periodic, cum "stiu" unii si cum era obligatoriu cu cativa ani in urma.Numai daca iti recomanda medicul in urma examenului clinic!
URL de referinţă