Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Sifilis Congenital
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Ne gandim sa adoptam o fetita a carei mame a suferit de Sifilis. Adica atunci cand a nascut era infectata din cate am inteles.
Din ce am reusit sa aflam pana acum este ca fetita a suferit de sifilis congenital si ca a fost tratata.
Ne puteti spune ce urmari pot exista in astfel de cazuri. Daca a fost tratat corespunzator acest virus mai poate aparea? Poate sa lase urme severe pentru copilas?

Multumim
Depinde, de la caz la caz.In unele cazuri semnele infectiei se pot manifesta chiar din primul an de viata , alteori mai tarziu pe la 9-12 ani.
Semnele infectiei se pot manifesta sub forma de: leziuni osoase ( de ex. osteoperiostita sifilitica, osteita si osteomielita sifilitica).
Deasemenea poate fi prezenta hepatosplenomegalia, ascita, limfadenopatia, anemia, icterul, afectarea sistemului nervos, afectare hematologica, cardiaca .
Multumesc pentru raspuns. Vreau s ava mai intreb ceva ce conteaza foarte mult pentru noi. Am inteles ca acest copil a fost tratat la nastere de boala mostenita de la mama lui. Intrebarea este daca a fost trata mai este posibil sa apara aceste afectiune despre care Dvs vorbiti?
Noi am vazut fetita si avea niste bubite pe pielea capului, dupa urechi si pe gatut - intre cute. Pot sa fie de la aceasta boala sau poate faptul ca este cald si nu sunt ingrijiti ca atunci cand ar avea o mamica? Mi s-a spus si ca la picioruse, la glezne are mici - mici defecte. Adica sunt putin pozitionate incorect. Dar spuneau ca nu este cazul de ghips si poate doar de un masaj terapeutic. Noi nu avem o problema dar vrem sa stim daca aceste probleme pe care fetita le are se pot datora acestei boli.

Va multumesc!
Semnele pe care le prezinata copilul au legatura cu infectia luetica.
Tratamentul sifilisului consta in administrarea de antibiotice, de preferat injectabil, indiferent de stadiul evolutiv al bolii.
Tratamentul cu AB (cea mai eficienta fiind Penicilina) nu poate corecta malformatiile si modificarile deja existente, dar poate limita evolutia si aparitia altor modificari.
Eficienta tratamentului va trebui verificata prin teste serologice repetate (VDRL), examen oftalmologic, examen radiologic (va dau doar cateva repere!).
Cel mai bine este sa aveti o colaborare permanenta cu medicii din specialitaile pediatrie, dermato-venerologie, boli infectioase.
URL de referinţă