Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: se poate sa am diabet
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
am facut recent analize la singe pentru diabet si mia iesit prima 107,iar cealalta dupa doua ore 82 imi puteti spune si mie ce se intimpa e gceva grav sau nu... va multumesc...valeriu
[/size][/font]
Banuiesc ca te referi la glicemie. Daca da atunci stai linistit, nu ai diabet.
ma dor talpile de la picioare dimineata cind ma scol si obosesc de orice fac si transpir de zici ca am iesit din baie cind merg pe drum
Inseamna ca ai ceva, dar la valorile de glicemie indicate nu ai diabet.
Daca fumezi, daca esti supraponderal, daca ai o lipsa de calciu, este posibil sa ai astfel de tulburari mai ales acum cand caldura este excesiva. Oricum, ar trebui sa urmaresti glicemia matinala cateva zile, sa eviti consumul de cafea, sa te hidratezi bine, sa consumi multe fructe si sucuri naturale. Fa si alte cateva analize de baza, hemoleucograma si ionograma mai ales.
Sanatate
Salutare tuturo!
Haideti ca nu imi revin din una si dau in alta....
Vineri, la serviciu, am facut vizita medicala, iar cand doaman doctor mi-a luat glicemia cu acel aparat micut mia iesit 157.
Vreau sa precizez ca doamna doctor de la medicina muncii mi-a zis ca e posibil sa fie asa mare din cauza ca aveam doar 40min de cand mancasem.

Este posibil sa am glicemia crescuta dupa masa (appx 40-45 min) ?
La masa am consumat: Pulpa de pui pe gratar, piure de cartofi si paine. si cred totusi ca si un pahar de suc dar nu imi amintesc sigur....

Multumesc!
Da, cu siguranta glicemia este crescuta dupa masa. Daca vrei sa iti faci glicemia corect nu o fa cu acel aparat micut. Du-te la un laborator sa iti ia sange si fa glicemia serica la cel putin 12 ore dupa ce ai mancat ultima data
URL de referinţă