Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Conjunctivita
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Uliana, ce spuneai tu legat de conjunctivita in mesajul anterior?
(18-07-2012 10:12 PM)uliana a scris: [ -> ]Angela draga, fara suparare, dar nici macar pentru o banala conjunctivita nu-ti va recomanda nimeni pe acest forum vreun tratament tintit... !

Va trebui de aceasta data! Se pare ca cel lovit sunt eu. happy
De cateva zile simteam o usturime a ochilor, fara vreo legatura cu timpul petrecut in fata calculatorului. Ma gandeam sa dau o vizita pe la Oftalmologie, cand azi dimineata am simtit ochii usor cleiosi... Deci m-am gandit ca e conjunctivita.

Am fost la farmacie si mi-am luat Betabioptal, la indicatiile farmacistei. Am uitat sa intreb cat timp trebuie sa-mi pun picaturi. Vreo 10-14 zile cred ca e suficient, nu?
Draga CSM, vorbind foarte serios nu stiu ce sa-ti spun !
Ascultind-o de nenumarate ori pe marea doamna a oftalmologiei romanesti, prof. dr. Monica Pop, mie insami n-as indrazni sa-mi aplic nimic, darmite sa mai dau si sfaturi. Spunea ea despre simptome precum ale tale ca pot semnifica - incepind cu o simpla oboseala oculara pina la probleme serioase, de natura virala ori bacteriana - o multime de probleme.
Singurele lucruri pe care le admitea fara consult ocular: spalaturi multiple cu apa rece si sapun pe ochi, respectiv instilatii cu ser fiziologic, ca fiind cea mai apropiata ca si compozitie de formula lacrimilor. In rest, nimic ca automedicatie !
Atragea atentia, de asemenea, ca daca ti se ofera un colir cu antibiotic, in schimb problema nu e de natura bacteriana, respectivele picaturi fac mai mult rau decit bine; altele pot fi vasoconstrictoare, ceea ce ar dauna teribil unui hipertensiv si multe alte exemple cu "asha NU" !
Regret, dragule, dar de asta data nu poti conta pe mine !
Mai bine treci pe la doamna dr. Soare, aici, la poli din cartier, e amabila si buna profesionista ! smug
URL de referinţă