Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Import de medicamente in Romania??
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna,

Sunt un tanar si de curand ma duc in vacanta in Romania, cu avionu.
Eu in tara mea respectiva am prescris niste pastile Ritalin ( Methylphenidat) si Xanax (alprozolam), pentru niste probleme de concentrare si agitatie.

Stiu ca aceste tip de medicamente sunt 'illegale' in majoritatea tarii, daca nu sunt prescris de un doctor.

Eu acum trebuie imi iau la mine o cutie cu 30 de pastile Ritalin 30mg, si o cutie cu vreo 30 de pastile Xanax 0,5mg.

Aceste medicamente au fost prescris de doctoru meu de casa, este bagat pe computerul lui medical in Belgia. Dar cand aterizez la aeroportul Otopeni/Baneasa, imi face un control de rutina, si gaseste aceste medicamente, pot sa ajung in probleme?

Pentru Ritalin, am ca dovada, o prescriptie secunda pentru a doua cutie (care inca nu am cumparato), care eventual pot sa o iau cu mine.

Pentru Xanax din pacate nu am nici un fel de dovada directa, pentru ca am fost prescris doar o cutie, si deci am trebuit sa predau aceasta hartie la farmacie.

Ce poate sa se intampla? Vreau sa evit un fel de caz in care ma aresteaza politia pentru ca "posesez un drog controlat" sa sau ceva de genu asta.. si sa ajung in probleme pentru nimica.

Cine stie mai mult despre cum e legea cu acestea chestii?

Va multumesc! happy
Ar fi bine, inainte sa te intorci in Romania sa te duci la medicul de casa sa-ti dea o dovada privind Diagnosticul pt. care ti-a recomandat aceste medicamente.
La noi in Romania aceste medicamente se elibereaza pe o reteta speciala, pe baza de carte de identitate si iti ramane si tie o copie.
In orice caz, cred ca ar fi bine sa ai niste dovezi justificative.
La fel de bine se poate intampla sa ai "noroc" si sa nu te intrebe nimeni despre acest lucru, am constatat ca cei de la vama nu sunt intotdeauna chiar asa de bine informati pe cat ar trebui (din pacate!).
Multumesc pentru raspuns.

Deci dupa cat inteleg, nu e chiar asa 'mare scofala', doar nu ma baga in puscarie, chiar daca a fii sa zica ceva despre ele big grin

O sa ma duc totusi sa iau o dovada de la doctor, dar nu cred ca se da asa ceva pe aicea. Si daca o face, o face in Olandeza, care tot nu intelege vamesi Romani..

Nu cred ca trebuie sami fac griji, ma duc asa, si daca zice ceva la aeroprt, ofer o bagnota de 50 de euro si intreb daca 'ne am inteles' happy Dupa ce imi amintesc parca asa merg treburile in romania laughing
Nici eu nu cred ca faci puscarie pentru ca nu ai dovada (doar o amenda ) , dar s-ar putea sa te alegi cu dosar penal pentru incercare de dare de mita (nu te sfatuiesc sa incerci!).
S-au mai schimbat lucrurile si pe la noi, in vama e totul monitorizat (de curiozitate vii pe calea aerului sau pe...jos?).
Nu-i nicio problema ca dovada e in olandeza, o s-o dai la tradus ca sa nu faci puscarie. laughing
Tu nu ai copie dupa reteta originala? happy
Haha ok...

Vin pe 'calea aerului' happy , deci aterizez la aeroport (Bucuresti) dupa cateva zile am de gand sa ma duc la mare cu masina (mamaia).

Mersi pentru sfat, atuncea sigur ma duc dupa o dovada, chiar daca e in olandeza laughing Totu sa nu fac puscarie in romania.... ca poate sa ma mananca sobolanii rolling on the floor

In fine, sper sa fie vreme frumoasa, plec intre 6 si 10 august big grin
Sunt convinsa ca si daca faci puscarie si daca nu, vei avea o vacanta de neuitat! big grin
Distractie placuta!
URL de referinţă