Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: artroza temporo-mandibulara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!

Am 18 ani si acum 6 luni am observat niste dificultati la nivelul maxilarului.Incepea dimineata ca niste trosnituri in partea dreapta a maxilarului si in timpul zilei disparea,pana acum 2 zile cand maxilarul a ramas blocat in partea dreapta,nemaiputand sa deschid gura mai mult de 3 cm .
Deoarece am fost si sunt foarte ingtijorata in privinta aceasta m-am documentat cat am putut si m-am diagnostigat singura,artroza temporo-mandibulara.Ieri mi-am cumparat niste sumplimente alimentare "caliciu,magneziu,zinc" dar fara niciun rezultat.Ce as putea face?Se poate agrava?Este necesar sa ma prezint medicului?Si daca da,la ce sectie?
Buna Anna!

Problema ta e una stomatologica. Ea implica articulatia temporo-mandibularã, muschii masticatori si muschii gatului.
In mod clar trebuie sa consulti un stomatolog.
Despre problema ta ar fi de recomandat repausul miscarilor mandibulare, dar fara a imobiliza complet mandibula. Se va trece la o alimentatie de consistentã moale si se vor evita deschiderile exagerate ale arcadelor dentare (rasul, cãscatul). Se vor evita, de asemenea, rosul unghilor, guma de mestecat, scrasnitul din mãsele, inclestarea maxilarelor. De asemenea aplicarea de caldura pe zona respectiva ar putea fi de folos.
Ca si medicatie, se folosesc, in general, antiinflamatoare nesteroidiene, miorelaxante (desi nu in faza cronica, erau mai de folos la inceput), anxioliticele, antidepresivele, inhibitorii de serotonina ... etc.
Dar trebuie ca medicatia sa fie stabilita si recomandata de catre medic in urma unui consult. Niciodata sa nu iei medicatie dupa ureche sau dupa parerea unuia sau altuia.
De aceea eu iti recomand calduros sa consulti un stomatolog si sa vezi ce recomandari iti face. Nu ar trebui sa fie probleme si ar trebui sa iti revii, dar nu e indicat sa lasi aceasta situatie sa treneze prea mult.
Sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor. Bafta!
Revin.Aseara ,am inceput sa pun in repaus mandibula cum mi-ati recomandat,am luat din clasa antiinflamatoarelor nesteroidiene,ibuprofen,si vreau sa va spun ca dimineata doar 15% mai simteam mandibula blocata.In orice caz ma voi prezenta unui stomatolog,insa ma bucur nespus ca mai mult de jumatate din problema mea este rezolvata!Chiar mi-ati fost de folos!Multumesc inca o data,si va voi informa de indata ce aflu noutati de la stomatolog.
@armmdt scrisesei pe undeva de un medic stomatolog, dar nu gasesc de nicio culoare topicul. Am nevoie neaparat sa merg pentru tratament si poate implant si nu as merge la oricine. Poti sa imi recomanzi ceva in Bucuresti, te rog. Sau , eu stiu, daca e deja vreun stomatolog pe forum...Mersi
URL de referinţă